Speciální vyšetření Nabiré

Speciální vyšetření NabiréV pondělí v ZOO Dvůr Králové pokračovaly snahy o rozmnožení nejvzácnějších nosorožců světa. Veterináři z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW) se společně s odborníky ze zoo pokusili odsát velkou cystu, která brání v přístupu k vaječníkům samice severního bílého nosorožce Nabiré. Vůbec poprvé při tom zákrok probíhal v novém, speciálně upraveném venkovním stání, kde nosorožce na popruzích držel jeřáb.
Samice Nabiré je jediným severním bílým nosorožcem v Evropě a jedním z pouhých sedmi na světě. Přirozenou cestou už zabřeznout nemůže, protože její děloha je vyplněna velkým množstvím malých cyst. Její levý vaječník se však zdá být zdravý, takže Nabiré by se mohla stát dárkyní buněk, které by se daly využít k vytvoření embrya v umělých podmínkách. Embryo by pak případně mohla donosit jiná samice.
V cestě k odběru cenných buněk ovšem stojí velká cysta naplněná tekutinou, která poněkud zatlačuje oba vaječníky dovnitř těla Nabiré. Odborníci z Berlína se v pondělí pokusili cystu odsát, podařilo se jim to ovšem jen z poloviny. Poté musel být zákrok přerušen, protože zbytek cysty už byl špatně dosažitelný, navíc samice Nabiré už byla dlouho sledována a ošetřovatelé ji nechtěli ohrozit na zdraví.
Zákrok bude pokračovat za několik týdnů a veterináři z Berlína si na něj budou muset speciálně upravit své náčiní.
Jedna technická novinka přitom byla v zahradě vyzkoušena už v pondělí. Zoo nechala v zázemí vybudovat nové venkovní stání, které umožňuje nosorožce zavěsit do popruhů pod jeřáb. „Pro zvíře je díky tomu zákrok méně namáhavý a veterinářům umožňuje snadnější přístup k některým orgánům zvířat. Hned při první ostré zkoušce se nové zařízení osvědčilo,“ uvedl Jiří Hrubý, dvorský zoolog, který má na starosti nosorožce.


Nosorožci bílí severní jsou nejohroženějšími savci současnosti. V přírodě byli naposledy spatřeni v roce 2007 a dnes je na světě známo pouze sedm zvířat. Všechna žijí v lidské péči: čtyři v keňské rezervaci Ol Pejeta, kam byli převezeni v roce 2009 ze ZOO Dvůr Králové, jeden starý pár v zoo v americkém San Diegu a pak právě samice Nabiré v ZOO Dvůr Králové. Dvorská zoo je jediným místem na světě, kde se je v zajetí podařilo rozmnožit.

Další informace:
Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů, +420 608 009 072, jan.stejskal@zoodk.cz

INFORMACE PRO MÉDIA

Vydává ZOO Dvůr Králové
Dne: 7. 10. 2014
www.zoodvurkralove.cz
autor TZ: Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů, +420 608 009 072, jan.stejskal@zoodk.cz