Severní bílý nosorožec Suni v Keni uhynul

Severní bílý nosorožec Suni v Keni uhynulV pátek 17. října ráno byl nalezen v keňské rezervaci Ol Pejeta samec nosorožce bílého severního Suni bez známek života. Z předběžných výsledků pitvy zatím není jasná příčina smrti, bylo však vyloučeno, že by byl upytlačen. Suni byl jedním z posledních sedmi známých nosorožců severních bílých na světě. Narodil se v ZOO Dvůr Králové a do Ol Pejety byl ze ZOO převezen v prosinci 2009 společně s dalším samcem a dvěma samicemi.
Suni byl zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce. Další dva samci, Sudán a Angalifu, jsou ještě starší než Suni, oběma je přes 40 let. Suni se v ZOO Dvůr Králové narodil v červnu 1980 jako vůbec první severní bílý nosorožec na světě, kterého se podařilo odchovat v zajetí. Oba jeho rodiče, matka Nasima i otec Saút, pocházeli z volné přírody.
Veterináři v Ol Pejetě nejdříve vyloučili nakažení snětí slezinnou a pak provedli pitvu. Ta zatím nevedla ke zjištěním, která by jednoznačně vysvětlovala příčinu Suniho smrti. Otec Suniho, Saút, uhynul v  ZOO Dvůr Králové v roce 2006 přirozenou smrtí. Bylo mu 34 let, tedy stejně jako nyní Sunimu.
ZOO Dvůr Králové koordinuje odebrání genetických vzorků z těla uhynulého nosorožce. Do Keni odletěl špičkový odborník Robert Hermes z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW), který přímo v rezervaci dohlédne na to, aby byly zachovány vzorky použitelné pro případné budoucí umělé techniky oplodnění. Dříve odebrané vzorky, například semene, jsou uloženy ve speciálním zařízení v Berlíně a mohou být použity pro umělou reprodukci.

Další informace

:
Jan Stejskal, vedoucí komunikace a mezinárodních projektů, +420 608 009 072, jan.stejskal@zoodk.cz