Safaripark Dvůr Králové: Madagaskar plný mláďat

Safaripark Dvůr Králové: Madagaskar plný mláďat. Foto (c) Lukáš PavlačíkVe zbrusu novém pavilonu můžete obdivovat malé tenkozobce, vzácné čírky, chameleony i miniaturní poloopice makie. Ošetřovatelé se radují z mláďat u řady neobvyklých druhů. Doslova babyboom vtrhl do úplně nové expozice madagaskarského pohoří Makay v Ptačím světě. Zcela přirozeně odchované čírky černoskvrnné patří v podstatě k raritám, ale také ostatní druhy potvrzují vysokou úroveň dvorských chovů.
Přímo v nové madagaskarské hale Ptačího světa vyhnízdila vzácná čírka černoskvrnná. Nyní vodí kolem jezírka šest mláďat. „Samice využila hnízdní dutinu pod rostlinou na skalách. Jak je pro tento druh typické, krátce po vylíhnutí kachňata následovala matku a z výšky čtyř metrů za ní vyskočila přímo na zem,“ popisuje dramatický start do života zoolog Michal Podhrázský, který má v safari parku na starosti chov ptáků, plazů a ryb. Zatímco samice pohodlně sletěla, kachňata čekal střemhlavý pád. Kvůli jejich malé váze jim ale při skoku nehrozí velké nebezpečí. Jde o chování typické pro všechny stromové kachny.
Čírky dvouskvrnné jsou endemiti, vyskytují se pouze na Madagaskaru. Jsou ohrožené vyhubením a jejich odchovy rozhodně nejsou obvyklé. Ten dvorský je o to zajímavější, že probíhá zcela přirozeně bez přičinění chovatelů. „Vše jsme nechali na rodičích, kteří se vzorně starají,“ doplňuje Michal Podhrázský.
Týmu jeho ošetřovatelů se daří i u podivných tenkozobců opačných. U stejného jezírka, kde žijí čírky, se nyní pohybují i první tři odrostlejší mláďata tenkozobce opačného. „Mláďata do expozice postupně přibývají tak, jak rostou. V líhni máme přes 30 vajíček, po vylíhnutí přesouváme ptáčata do líhně v Ptačím světě a jakmile jim vyraší peří na zádech, spojujeme je s dospělými ptáky na volné hale,“ doplňuje zoolog.
V madagaskarské části Ptačího světa mohou lidé vidět i desítku mláďat chameleonů pardálích. Samice před necelým půlrokem nakladla vejce a teď se postupně líhnou mladí.
Radostné odchovy ošetřovatelé zaznamenali i u jedněch z nejmenších primátů světa, maki trpasličích. Ti obydleli dutý kmen obřího baobabu, který madagaskarskou halu propojuje s tou, která představuje pralesy Konga. Chovný pár pečuje o trojici mláďat. „Návštěvníci musejí být velmi pozorní, aby malé makie spatřili. Jde o noční zvířata, takže v expozici panuje obrácený denní režim. Celý den je tu tedy šero, aby zvířata byla co nejvíce aktivní,“ vysvětluje zooložka Gabriela Linhart, která v safari parku koordinuje chov primátů a šelem.
Pavilon Ptačí svět prošel na konci roku 2019 rozsáhlou rekonstrukcí. Při ní vznikl v jedné z hal suchý kaňon imitující madagaskarské pohoří Makay. Vedle volně létajících ptáků tu žije například fosa nebo četní plazi. Vedle chameleonů jsou to třeba i vzácné želvy paprsčité, které se páří a dávají naději na odchov v příštím roce.
V druhé hale návštěvníci naleznou vlhký středoafrický prales plný zajímavých ptáků. Mezi ikonické druhy patří například turako velký nebo kachnička pestrá.
Rozsáhlou rekonstrukci Ptačího světa za takřka 5,6 milionu korun se povedlo uskutečnit díky podpoře Evropské unie. Ta projekt financovala 85 procenty, o zbytek si podělily safari park a stát. Partnerská Palmiarnia Walbrzych poskytla do Ptačího světa kamion exotických rostlin.