Preventivní vyšetření samce levharta perského

Preventivní vyšetření samce levharta perského (c) Jana MyslivečkováOdborní pracovníci Královédvorské zoo provedli ve středu 5. listopadu preventivní vyšetření u pětiletého samce levharta perského. Dosavadní výsledky vyšetření neprokázaly žádné vážné onemocnění.
Samec levharta perského Taian pil v posledních týdnech větší množství vody než obvykle. Takový zájem o tekutiny může signalizovat první příznaky onemocnění močových cest a tak jsme přistoupili k vyšetření, jehož výsledky zatím dopadly dobře. Anestezii samce jsme zároveň využili ke kontrole chrupu, drápů a odebrání genetických vzorků“, sdělila zooložka šelem Gabriela Linhart.
Její slova potvrzuje veterinární lékař MVDr. Lukáš Pavlačík: „Samce levharta jsem v anestezii vyšetřil pohmatem a pomocí ultrazvuku a žádný závažný nález na vylučovacím ústrojí jsem neobjevil. Na definitivní vyloučení onemocnění musíme počkat až po vyhodnocení vzorků, které jsem odebral. Samec je ve velmi dobré kondici, váží 63 kilogramů“.
Levhart perský patří k vzácným poddruhům levharta. V současné době se vyskytuje v oblasti od Iránu po Pákistán. Patří k nejohroženějším druhům zvířat, je veden v první CITES příloze mezinárodní Červené knihy IUCN. Chov levhartů perských v Česku založila v roce 1977 ZOO Dvůr Králové a je u nás jejich nejlepším chovatelem. Odchovalo se zde již 48 mláďat. V současné době mohou návštěvníci v královédvorské zoo vidět samici Jacquie s osmiměsíčním kotětem a dvě mláďata z loňského roku, která byla odchována uměle. Otcem všech tří koťat je právě Taian.

INFORMACE PRO MÉDIA

Vydává ZOO Dvůr Králové
Dne: 6. 10. 2014
Jana Myslivečková
Tisková mluvčí
tel. +420 499 311 299
mob. +420 608 541 138
propagace@zoodvurkralove.cz
www.zoodvurkralove.cz
informace připravila RNDr. Gabriela Linhart, Ph.D., zooložka