Vyšetření nosorožců v Africe má svá rizika

Vyšetření nosorožců v Africe má svá rizika (c) Jan ZďárekKrálovedvorská ZOO v nejbližších dnech odešle do Keni skupinu expertů, kteří v rezervaci Ol Pejeta prověří stav našich zvířat (nosorožců bílých severních) a možnosti získání a využití spermatu a vajíček pro embryotransfer. U všech bude nutné provádět vyšetření a případný odběr v celkové anestézii. Vyšetření nosorožců má tak určitá rizika.
„Uvědomujeme si, jaké riziko podstupujeme při uspávání nosorožců, ale jsme připraveni na sebe vzít odpovědnost a využít všechny možnosti, které by mohly přispět k záchraně tohoto mimořádně ohroženého druhu. V současné době žije na celém světě posledních šest zvířat a je naší povinností využít všechny dostupné prostředky k jejich zachování“, říká ředitel ZOO Přemysl Rabas. Výsledky vyšetření budou známy počátkem prosince.
ZOO ve Dvoře Králové získala severní bílé nosorožce zásluhou jejího někdejšího ředitele Ing. Josefa Vágnera a dlouhodobě se snaží o jejich záchranu. Je jedinou zahradou na světě, kde se podařilo tato zvířata rozmnožit, odchovali se zde celkem čtyři nosorožci. Poslední mládě, samice Fatu, se narodilo před čtrnácti lety. Bohužel od té doby se je nepodařilo rozmnožit ani přirozenou cestou, ani s využitím umělé inseminace. Z tohoto důvodu se ZOO, pod vedením ředitelky Dr. Dany Holečkové, ve snaze o zvýšení šancí na jejich záchranu, rozhodla v roce 2009 přemístit čtyři nosorožce do přirozených podmínek rezervace Ol Pejeta v Keni. I tam projekt předpokládal jak možnost přirozeného rozmnožování, tak i případné využití asistované reprodukce.
Vzhledem k faktu, že se dosud nepodařilo dosáhnout březosti přirozenou cestou a pravděpodobnost objevení a získání jiných zvířat z přírody se snížila na minimum, rozhodlo současné vedení ZOO spolu s mezinárodní skupinou expertů o zahájení kroků směřujících k užití asistované reprodukce. V minulosti se ZOO zaměřovala zejména na umělou inseminaci, nynější aktivity směřují více na využití embryotransferu.
Královédvorská ZOO na záchraně severních bílých nosorožců také dlouhodobě spolupracuje se ZOO v San Diegu. V minulosti tam přemístila tři zvířata. V současné době žije ve Spojených státech jedna samice ze dvorské ZOO společně s místním samcem. Obě zvířata dnes již nejsou schopna přirozené reprodukce. Tamní vědecký tým však, i díky materiálu získaného z dvorské ZOO, udržuje živé kultury z dvanácti jedinců, které by mohly být v budoucnu použity pro případné klonování.

INFORMACE PRO MÉDIA

Vydává ZOO Dvůr Králové
Dne: 26. 11. 2014
Jana Myslivečková
Tisková mluvčí
tel. +420 499 311 299
mob. +420 608 541 138
propagace@zoodvurkralove.cz
www.zoodvurkralove.cz