Hroši i s mládětem už jsou k vidění v letním výběhu!

Po roční přestávce má dvorský safari park tři nová mláďata karakalů. Foto (c) Simona JiřičkováPočasí v závěru května konečně dovolilo ošetřovatelům ve dvorském safari parku převézt ze zimoviště do letního výběhu čtveřici hrochů včetně jejich nového přírůstku. Až do konce hlavní sezony tak můžete během procházky v pěším safari vidět venku dvě dospělé samice Hulu a Monu, samce Mika a mládě, jemuž jsou teď tři a půl měsíce.
V pondělí 27. května ošetřovatelé přestěhovali dvojici Hulu a Mika, v neděli je pak následovala matka s mládětem. Oba přesuny, během kterých musela nastoupit těžká technika včetně jeřábu, trvaly okolo dvou hodin. Stěhování skupiny bylo rozděleno na dvě části záměrně, aby si zvířata na změnu prostředí zvykala zvlášť.
„Mládě je v letním výběhu s velkou vodní nádrží umístěno vůbec poprvé. Původně jsme zamýšleli převézt nejprve jeho s matkou. Jenže si postavilo hlavu a nepodařilo se nám ho v ten den nalákat do bedny. Proto jsme v pondělí odpoledne přestěhovali místo nich Hulu a Mika,“ vysvětluje zoolog Jiří Hrubý a dodává, že Hula s Mikem na přesun zareagovali velmi dobře a ještě ten den se pářili.
Tříměsíční a okolo 80 kilo vážící samec se narodil v polovině února samici Moně. První hroší mládě v této skupině však přišlo na svět už na konci roku 2018, porodila ho sedmiletá Hula. Malý samec ale šest týdnů po porodu bohužel uhynul.
„Vše se zpočátku zdálo být v pořádku, ke konci ledna však mládě náhle přestalo od matky sát mléko. Obě samice jsou prvorodičky a úspěšný odchov prvních mláďat je spíše vzácný. Přesto doufáme, že Monino mládě má nejkritičtější období už za sebou a bude jenom prospívat,“ říká zoolog.
Celou hroší skupinu můžete nyní sledovat každý den ve výběhu v pěším safari.