ZOO Dvůr Králové vydává speciální emisi známek

ZOO Dvůr Králové vydává speciální emisi známekZOO Dvůr Králové vydává v součinnosti s Českou poštou unikátní emisi vlastních známek, která připomíná 70. výročí vzniku zoologické zahrady. Známky detailně zachycují 25 druhů zvířat, jež dvorská zoo chová. Ke koupi budou pro případné zájemce jako celý tiskový list.
Samotné známky jsou na tiskovém listu doplněny obrázkem obálky, na němž je namalována tzv. velká pětka, tedy pětice velkých afrických zvířat, která jsou považována za mimořádně nebezpečná – slon, lev, levhart, nosorožec a buvol. Dvorská zoo chová velkou pětku jako jediná v republice.
Autorkou výtvarného návrhu je Jitka Mašínová, která pro zoologickou zahradu zpracovala i další materiály, například malby zvířat pro jmenovky u expozic nebo obrázky pro průvodce po zoo.
„Jsme velice rádi, že našim příznivcům můžeme nabídnout další sběratelský předmět, jako byly například pohlednice, plecháčky nebo Chombo kelímky. Velmi nás potěšilo, že se nám filatelisté se zájmem o tiskové listy ozývali ještě před jejich vydáním, proto doufáme, že celá emise bude úspěšná,“ uvedl zástupce ředitele ZOO Dvůr Králové Jaroslav Hyjánek.
Na známkách jsou zachyceny nejen druhy, jejichž chovem se dvorská zoo proslavila po celém světě, jako jsou nosorožci a žirafy, ale i druhy veřejnosti méně známé, jako například osinák africký, kterého dvorská zoo v loňském roce rozmnožila jako vůbec první zoo v ČR, nebo drilové černolící. V jejich případě v ZOO Dvůr Králové najdete jednu z největších chovných skupin v Evropě.
Tiskové listy o velikosti A4 budou ke koupi v obchodech zoologické zahrady, zájemci o ně mohou rovněž psát na e-mail info@zoodvurkralove.cz. Cena celého tiskového listu činí 550 Kč. Prodej bude zahájen u příležitosti zahájení oslav 70. výročí zoo v květnu.
První známky, které se týkaly dvorské zoo, vydala tehdejší Československá pošta přesně před 40 lety. Emise šesti známek se jmenovala Československé safari.

drilhadilovlevnosorožecosinákperutýnžirafa

Seznam zvířat na známkách na tiskovém listě:

lev
buvol kaferský
gepard
slon
levhart
hroch
chameleon pardálí
nosorožec tuponosý
zmije gabunská
hadilov
bongo
pes hyenový
okapi
zebra
hrabáč kapský
čáp sedlatý
hyena skvrnitá
toko rudozobý
gorila
osinák africký
šimpanz
žirafa
perutýn
jeřáb
dril černolící