V ZOO Dvůr Králové se narodil malý sněhulák

V ZOO Dvůr Králové se narodil malý sněhulák. Foto (c) Jana MyslivečkováChovná skupina gueréz angolských se 9. února 2015 rozrostla o dalšího člena rodiny. Nové mládě se narodilo samici Vereně, je jemně osrstěné a září bílou barvou. O malou guerézu se zajímá celá rodina, hlavně jeho starší sourozenci.
Guerézy angolské chová v Evropě jenom pět zoologických zahrad, a proto není snadné sestavit chovnou, co nejméně příbuznou skupinu. V roce 2013 se o to v Královédvorské zoo pokusili a do skupiny zařadili samce Dardeje, který byl dovezen ze zoo Bratislava. Samec začal samice hned pářit a už 12. listopadu 2013 se gurézám narodilo mládě, samička Naja. V roce 2014 přišel na svět sameček Ken a zatím poslední mládě 9. února letošního roku. U nového přírůstku není pohlaví ještě určeno, ale předběžně to zatím vypadá na dalšího kluka.
Mláďata gueréz se rodí sněhobílá, až od čtvrtého měsíce se začínají zabarvovat do černa a vytváří se jim typická bílá pláštěnka. Návštěvníci zoo tak mohou vidět v Pavilonu goril, v expozici gueréz, malého čiperného chlupatého sněhuláčka a jeho dva starší, už černobílé sourozence. Ta spolu neustále dovádějí a o nové mládě se velmi zajímají.
„Novou chovnou skupinu gueréz angolských jsme sestavili v roce 2013. Máme radost, že se mezi zvířaty vytvořily správné vazby a chov se stabilizoval. O tom svědčí také již tři narozená mláďata. To poslední, únorové, již 52. mládětem guerézy angolské narozeným v naší zoo“, sdělil zoolog Mgr. Michal Podhrazský.
Guerézy angolské patří mezi starosvětské primáty (Afrika a Asie). Jsou to elegantní, štíhlé, černobílé opice s nápadnou pláštěnkou bílých chlupů. ZOO Dvůr Králové chová guerézy angolské od roku 1988, kdy byl z Tanzánie dovezen první pár.

Jana Myslivečková
Tisková mluvčí

ZOO Dvůr Králové a. s.
Štefánikova 1029 | 544 01 Dvůr Králové

+420 499 311 299 | +420 608 541 138
jana.mysliveckova@zoodvurkralove.cz
propagace@zoodvurkralove.cz
www.zoodvurkralove.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..