Safari park vyráží s Jakubem Vágnerem do Afriky

Safari park vyráží s Jakubem Vágnerem do Afriky. Mapují dvorské snahy chránit divoká zvířata. Foto (c) Safari park Dvůr KrálovéSafari Park Dvůr Králové desítky let usiluje o záchranu ohrožených zvířat. Nabídl milovníkovi přírody Jakubu Vágnerovi a jeho moderátorským kolegům sledovat dva měsíce péči o zvířata v Podkrkonoší i navštívit jejich divoké příbuzné v Africe.
„Safari park se intenzivně věnuje záchraně afrických zvířat už desítky let. Základy položil svými mimořádnými transporty, které v mnohém předstihly dobu, už Josef Vágner. Jsem rád, že se nyní daří připomenout Vágnerův odkaz i současné aktivity safari parku těm nejmladším,“ říká ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Jakub Vágner strávil s mladými moderátorskými kolegy Rózou a Pepínem Jirků v safari parku jeden měsíc. Druhý se vypravili do partnerské rezervace safari parku jménem Ol Pejeta v Keni, Mount Kenya Wildlife Conservancy a Elsamere Lodge, kde Joy a George Adamsonovi odchovali legendární levhartici Penny. V těchto místech si mohly děti prohlédnout, jak důležité je přírodu chránit. „Takové propojení názorně ukazuje roli moderních zoologických zahrad. Je naším cílem druhy nejen držet v lidské péči, ale především jim pomáhat přímo v místech, kde se přirozeně vyskytují, a tyto populace podporovat a případně posilovat,“ upozorňuje Přemysl Rabas.
Z dobrodružného putování vznikl seriál S Jakubem v Africe. Ten ve 13 dílech představí péči o ikonické druhy safari parku a úskalí v chovu daného zvířete v lidské péči. Štáb v průběhu náročného měsíčního natáčení navštívil například zázemí chovu gepardů štíhlých, nosorožců dvou druhů, pelikánů a dalších ptáků, buvolů kaferských nebo kriticky ohrožených antilop bongů horských.
Seriál bude od 8. března vysílat ČT: D. První díl se věnuje lvům berberským. Vysílat se pak bude každou středu v 15:35, následně bude možné ho sledovat v iVysílání.
„Na začátku byl záměr, aby jedna z klíčových tváří Déčka – sportovní rybář Jakub Vágner – připravil spolu s režisérem Jankem Jirků pro sportovní rok na Déčku sérii outdoorových zážitků pro všechny děti se sportovní povahou a pozitivním vztahem k přírodě. Klíčovými pojmy seriálu měly být od počátku zážitek – příroda – cestování jako sport – vztah člověka a zvířete. Seriál, který pro komunikaci s dětmi využívá postupů zážitkové pedagogiky, tento záměr nejen naplnil, ale překonal. Především ve své environmentální rovině. V tom, jak intenzivně, a přitom přirozeně v dětech posiluje zdravý pocit spoluzodpovědnosti za přírodu, jejíž jsme součástí,“ uzavírá kreativní producent seriálu Luděk Horký z České televize.

Jednotlivé díky pořadu: