Safari Park Dvůr Králové připravil na počest Josefa Vágnera druhou emisi známek

Safari Park Dvůr Králové připravil na počest Josefa Vágnera druhou emisi známekU příležitosti 90. výročí narození Josefa Vágnera, nejvýznamnějšího ředitele dvorské zahrady, připravil Safari Park Dvůr Králové druhé vydání vlastních známek. Představení nové emise, jejímž tématem jsou slavné Vágnerovy expedice do Afriky, proběhlo ve středu 23. května společně s odhalením dvou Burianových obrazů ze soukromé sbírky.
„Vágner za svůj život dokázal něco, co se před ním ani po něm už nikomu nepovedlo. Z afrického kontinentu přivezl okolo dvou tisíc zvířat, která nejen ve Dvoře Králové dala základ velmi cenným chovům. I díky němu můžeme dnes plnit hlavní poslání zoologických zahrad – vracet ohrožené druhy zpět do přírody,“ říká nynější ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas.
Na počest Josefa Vágnera a jako připomenutí letošního 90. výročí jeho narození byly známky ve středu slavnostně pokřtěny. Křtu známek se kromě dcery Josefa Vágnera Lenky ujal Josef Janeček, Vágnerův dlouholetý spolupracovník a pozdější ředitel liberecké zoo, a rovněž režisér a člen Senátu ČR Václav Chaloupek.
„Jsem velice ráda, že safari park věnuje tolik pozornosti památce mého otce a je mi ctí, že se mohu oslav zúčastnit. Věřím, že alba známek připomenou generacím pamětníků i mladým lidem doby, kdy bylo mnoho druhů dnes už vzácných afrických zvířat dostatek,“ říká Lenka Vágnerová.
Známky zobrazující zvířata, která Vágner ze svých výprav do Dvora Králové dovezl, dostaly název Velké africké expedice. Autorkou výtvarného návrhu je malířka a spolupracovnice dvorského safari parku Jitka Mašínová.
Současně s křtem známek budou poprvé veřejně představeny dva obrazy, jejichž autorem je slavný malíř a Vágnerův přítel Zdeněk Burian. Výtvarná díla zachycující gorilu v deštném pralese a scénu lovu na srstnatého nosorožce z doby pravěku se stanou dočasnou součástí galerie Zdeňka Buriana, která se nachází ve správní budově v areálu safari parku. Obrazy zapůjčila dcera Josefa Vágnera Jana Hetfleischová a budou k vidění pouze v průběhu letošní hlavní sezony, do konce září.
Známky bude možné zakoupit přímo v safari parku v kamenném obchodě nebo online v e-shopu od pátku 25. května. Cena jednoho archu činí 650 Kč, v případě nákupu obou archů je cena 1 250 Kč.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..