Paterčata gepardů jsou jarním hitem královédvorské ZOO

patercata-gepardu-jsou-jarnim-hitem-kralovedvorske-zooPět mláďat se samici Darili narodilo 23. října 2014 a poprvé se, během historie chovu gepardů v královédvorské ZOO, povedlo odchovat všechna. Gepardí rodina se nyní přestěhovala ze zázemí chovného centra do klasické části zahrady a hned se stala doslova hitem. Řádění šestičlenné smečky fascinuje nejenom návštěvníky, ale i zvířata v okolních výbězích, například slony.
„Z prvního odchovu pěti mláďat gepardů máme samozřejmě velikou radost, protože paterčata gepardů se u nás narodila čtyřikrát, ale nikdy se doposud nepovedlo odchovat všech pět mláďat. Ve třech případech, z uvedených čtyř, se stal otcem samec Nescio. Poprvé zplodil paterčata věku svých čtyř let, ta poslední (zároveň první odchovaná) v úctyhodném věku 14 let. Dvěma samečkům a třem samičkám bude brzy již půl roku. Jsou to krásná zdravá koťata, která váží kolem 20 kilo. Přestěhování do Pavilonu šelem zvládla Darili s mláďaty bez problémů a všichni si až obdivuhodně zvykli na nové prostředí. Malé šelmy zajímá všechno, co vidí, hlavně psi návštěvníků a okolní zvířata. Věříme, že pozorování nezbedných, hravých koťat, bude patřit k jednomu z nejhezčích zážitků letošní hlavní sezóny,“ říká zooložka Gabriela Linhart.
ZOO Dvůr Králové chová gepardy od roku 1967 a od roku 1988 je pravidelně rozmnožuje, patří tak mezi nejlepší chovatele těchto půvabných šelem na světě. Narodilo se zde již 82 mláďat, paterčata čtyřikrát, včetně současného vrhu. První paterčata se narodila v roce 2000 samici Karen a otci Tewlemu. Ve třech dalších porodech paterčat se stal otcem samec Nescio. Poprvé v roce 2004, kdy se matkou stala opět Karen, podařilo se však odchovat pouze čtyři koťata. To byly Nesciovi pouhé čtyři roky. Třetí paterčata se narodila samici Darili 15. května 2013, otcem byl opět Nescio. Po několika dnech musel být odebrán na umělý odchov jeden ze čtyř samečků. Přes vážný zdravotní stav se podařilo mládě zachránit, i když mu zůstal sluchový handicap. Po třech týdnech onemocněla jediná samice ve vrhu, a tu se již zachránit nepodařilo. Tři zbývající samečky Darili bez problémů odchovala, jeden z nich již odešel do jiné ZOO. Zatím poslední porod paterčat gepardů v historii ZOO vypadá velmi nadějně. A samec Nescio se stal otcem v opravdu pokročilém věku 14 let. V průměru bývají samci gepardů plodní zhruba do 12 let. Nescio je tedy rekordman. Narodil se 23. 4. 2000 v ZOO Wassenaar v Holandsku, do Dvora Králové přišel 3. 12. 2002 jako čtvrtý chovný samec v historii a stal se otcem 22 mláďat.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..