Safari park otevírá největší expozici pro tučňáky v Česku

Safari park otevírá největší expozici pro tučňáky v Česku. Foto (c) Helena HubáčkováSafari Park Dvůr Králové získal z Nizozemí 24 vzácných tučňáků brýlových. V pondělí 11. července tyto ptáky poprvé v 76leté historii zahrady představí návštěvníkům. Pro tučňáky vznikla nová expozice, která je největší svého druhu v České republice a na Slovensku. Lidi pozve přímo do světa tučňáků, bude totiž průchozí. Na tento jedinečný prvek si ptáci budou zvykat postupně.
„Za třicet let ředitelování jsem už šéfoval medvědům, rosomáků, pižmoňům, sajgám, tuleňům, slonům, žirafám, hrochům, nebo nosorožcům, ale tučňáci jsou moji kolegové vůbec poprvé,“ říká s nadsázkou ředitel safari parku Přemysl Rabas. „Chov tučňáků je nesmírná výzva, je velmi obtížný. Tučňáků navíc v přírodě stále rychle ubývá a takováto záloha v lidské péči je stále potřebnější. Z pohledu osvěty o Africe mají tučňáci navíc také výsadní postavení. Mnoho lidí překvapí, že tučňáci v Africe vůbec žijí,“ pokračuje Přemysl Rabas vážněji. „Jsem rád, že se nám po letech náročných příprav povedlo tato úžasná zvířata získat a věřím, že se jim u nás bude dobře dařit.“
Safari park zatím obydlelo 24 ptáků z nizozemských zoologických zahrad v Amsterdamu a Arnhemu. Jejich získání předcházela dlouhá jednání s koordinátorem evropského chovu i několik týdnů stáží dvorských chovatelů v zařízeních, která v chovu tučňáků brýlových vynikají. Dvorští chovatelé se vydali na zkušenou kromě Nizozemí i do nedaleké Vratislavi.
„Podařilo se nám získat zajímavou skupinu složenou z letošních mláďat i dospělých ptáků v reprodukčním věku, to je velmi důležité pro budoucí odchovy,“ upozorňuje zoolog Michal Podhrázský. Mladé ptáky od těch dospělých lze snadno rozlišit – zatímco dospělí jsou kontrastně černo-bílí, u mláďat jsou barvy jemnější a šedavé.
Expozice, která v safari parku vznikla, nemá v Česku a na Slovensku obdoby. Je průchozí a představuje přístav namibijského města Luderitz. Na břehu velkého bazénu návštěvníci uvidí dřevěné molo s lodním jeřábem, funkční rezavý maják nebo soubor typicky hrázděných domků s odkazem na evropské osadníky v oblasti. Nechybí ani dvě lodě, „zakotvené“ na oblázkové pláži.
Z pohledu chovatelů jsou velmi důležité zvláštní kukaně, rozmístěné na souši. Jde o speciální hnízdní boudy, které mají tučňáci obydlet a později v nich i vyvádět mláďata.
Tučňáci budou sice venkovní expozici obývat celý rok, mají ale k dispozici i vnitřní objekt se dvěma bazénky a chovatelskou přípravnou. Větší část zázemí je věnována rozsáhlému systému filtrace, který udrží nezbytnou špičkovou kvalitu vody.
Velkou výzvou pro safari park bylo i najít dodavatele mořských ryb v dostatečném množství a kvalitě, a to za zachování garance udržitelného a šetrného přístupu lovu.
„Chov tučňáků brýlových je nesmírně náročný v mnoha ohledech. Ačkoli jsme pro to, aby vše bylo bez problémů, udělali naprosté maximum, čeká nás nyní velmi těžké období a velké výzvy prakticky každý den,“ upozorňuje Michal Podhrázský.
Expozice tučňáků je již přístupná návštěvníkům. Ti se k ní zatím dostanou pouze zvenčí. Jak si budou tučňáci zvykat a více se uklidní, bude se postupně otevírat také stezka, která se vine kolem celého bazénu.
Expozice vznikla s podporou evropských fondů v rámci programu Interreg, dotačního projektu Vodní světy Polsko-Česko, který safari park vytváří spolu s polskou zoo v Opoli. Je součástí rozsáhlého komplexu Jihozápadní Afrika, který už nabízí prostornou průchozí voliéru pro plameňáky růžové a další mokřadní ptáky, a v blízké budoucnosti se tu zabydlí také zebry Hartmannové, hyeny, volavky obrovské nebo pelikáni. Náklady na vybudování největší expozice tučňáků v zemi byly 43 milionů korun, a to včetně veškerých příprav, úpravy terénu nebo územního plánování.
Tučňák brýlový obývá jihoafrické pobřeží Namibie a Jihoafrické republiky. Patří k ohroženým druhům a v přírodě jich dál ubývá – od osmdesátých let na méně než polovinu původních počtů. V důsledku úbytku přirozeného prostředí se relativně často vyskytuje i v blízkosti lidských sídel. Navzdory tomu ale člověk zůstává jeho největším nepřítelem, a to v důsledku drancování přírodních zdrojů ryb. Pro tučňáky a další mořské živočichy kvůli tomu nezůstává dostatek potravy. Stále vážnější je i nepřímá hrozba uvíznutí ve vlečných sítích nebo vypouštění odpadů do moří a oceánů. Zásadní problém představují i mikroplasty. Tučňáci brýloví jsou relativně monogamní, páry jsou věrné hnízdní noře i partnerovi přinejmenším několik let. Kromě Dvora Králové chová tučňáky brýlové v Česku a na Slovensku už pouze Zoo Ústí nad Labem.