Čtyřčata fenka začala opouštět noru. Je to evropský unikát, pro matku jde už o druhý vrh za rok

Čtyřčata fenka začala opouštět noru. Je to evropský unikát, pro matku jde už o druhý vrh za rok. Foto (c) Simona JiřičkováHned čtyři mláďata přivedla na svět samice fenka pojmenovaná Femme Fatale. V uplynulém roce fenkové v Evropě nikde tolik mláďat neodchovali. Safari parku se daří tyto choulostivé a náročné pouštní šelmy rozmnožovat po dlouhých dvaceti letech.
První zprávy o narození fenků přišly od chovatelů 11. července. Na začátku srpna se začala objevovat v ústí nory a teprve nyní je jistota, že jsou čtyři. „Odchov probíhá přirozeně v noře. Určit přesný počet tedy trvalo, a až mnohem později se ukázalo, že máme čtyřčata,“ říká zooložka Gabriela Linhart. Miniaturní šelmy se povedlo vyfotit až nyní.
Mláďata již zkoušejí ochutnávat nabízenou pevnou potravu. „Fenci u nás dostávají zejména drobné hlodavce, kuřata, ale i hmyz, ten zkoušejí i mláďata,“ dodává zooložka. Rodičovský pár se podle ní při odchovu svého druhého vrhu zklidnil. „Jeden z rodičů obvykle sedí u ústí nory a sleduje situaci. Není ale tak časté, že by na nás zlostně vrčeli nebo nás dokonce napadali, jako tomu bylo v předchozím případě,“ vysvětluje. V loňském roce se přitom plachá samice stala nebojácnou a až příliš úzkostnou obránkyní nory s ukrytými mláďaty, chovatele napadala dokonce i skrz pletivo a stále jim hrozila.
Současný pár fenků žije ve Dvoře Králové od roku 2019. Samec Fantom přišel tehdy z Říma, Femme Fatale z izraelského Ramat Ganu. Obě zvířata byla velmi mladá a od počátku velmi plachá, postupně se uklidnila.
Chov fenků není v zoologických zahradách neobvyklý, je ale velmi náročný. Podobně jako ostatní pouštní zvířata jsou fenci náchylní například na plísňová onemocnění. Odchovy zůstávají spíše raritou, v Evropě chová fenky 64 zahrad a rozmnožení se za posledních 12 měsíců povedlo v 5 včetně Dvora Králové. Ten během jediného roku přivítal mláďata hned dvakrát. Poslední vrh dvorských fenků, taktéž čtyřčata, začal opouštět noru v září 2021. Návštěvníci mají zcela mimořádnou šanci nyní pozorovat i tato roční mladá zvířata v Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Rodiče se současnými potomky jsou v oddělené expozici nedaleko Restaurantu Lemur.

Fenek

Fenek je nejmenší psovitá šelma vůbec. Jde o zranitelný druh, který ohrožuje zejména stále rychlejší šíření lidí do jeho přirozeného prostředí-pouští. Mezi takové činnosti patří dobývání zemního plynu, budování nových silnic a šíření měst. Závažným problémem je i lov pro domácí mazlíčky.
Životu v poušti je fenek plně přizpůsoben; jeho obrovské uši jsou dokonalými detektory zvuku, navíc ale slouží i k regulaci tělesné teploty. Na tlapkách roste fenkovi srst i zespoda, když se prochází po rozpáleném písku, chrání mu polštářky na nohou chlupy. Přesto jde o takřka výhradně noční šelmu, která den obvykle tráví spánkem v noře či nějakém vývratu.