Od začátku července je v ZOO Dvůr Králové možné vidět zcela nový druh opic – kočkodana bělonosého. Zoo získala samce se dvěma samicemi, v Evropě přitom v současné době žije pouhých 9 jedinců tohoto druhu.
„Skupina kočkodanů bělonosých k nám dorazila ze Zoo Rotterdam. Jde o velmi vzácně chovaný druh, v Evropě jsou pouhé tři instituce, kde se s nimi návštěvníci mohou setkat. U nás je možné celou skupinu vidět ve výběhu u pavilonu Ptačí svět místo hulmanů jávských,“ uvedl kurátor primátů královédvorské ZOO Michal Podhrázský.
Kočkodanovo pojmenování přesně vystihuje, co je jeho nejviditelnějším znakem – bílá skvrna v oblasti nosu. Tělo má dlouhé asi půl metru, samci jsou o dvě třetiny větší než samice. Samec v ZOO Dvůr Králové váží přibližně 10 kilogramů.
Kočkodan bělonosý žije ve střední a západní Africe v nížinných tropických deštných lesích, často i na přechodu deštných lesů a savan. Patří mezi méně ohrožené druhy primátů, ačkoli na některých místech je lokálně ohrožen, zejména kvůli ubývání jeho přirozeného prostředí a lovu. To platí zejména o ostrově Bioko.
Potravu běžně tvoří především plody, které si v přírodě hledá v korunách stromů. V přirozeném prostředí tvoří samec skupinu s větším množstvím samic. „Byli bychom velmi rádi, kdyby se u nás podařilo odchovat mláďata. Skupinu jsme do naší kolekce zvířat zařadili právě proto, abychom podpořili chov kočkodanů v evropských zoologických zahradách,“ vysvětluje Michal Podhrázský.