Nová metoda v ošetřování hemoroidů v Královéhradeckém kraji

Nová metoda v ošetřování hemoroidů v Královéhradeckém krajiNovinku v ošetřování hemoroidů, jedinečnou v Královéhradeckém kraji, začali používat lékaři chirurgického oddělení Městské nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem. Zákrok se provádí v rámci tzv. jednodenní chirurgie v krátkodobé anestezii, přístrojem HAL-RAR Doppler II Systém Ultrasound Proctoscope (HAL z angl. Haemorrhoidal Artery Ligation – podvázání hemoroidálních arterií a RAR z angl. Recto Anal Repair – podvaz hemoroidálních céva zasunutí vyhřezlého hemoroidu zpět do konečníku). Tento způsob ošetření vyvinul a poprvé publikoval v roce 1995 dr. Morigana v Japonsku. Koncem roku 2005 byla metoda vylepšena a lze ji použít k ošetření hemoroidů II. a III. st. a některých hemoroidů IV. st.
Lékaři pomocí Dopplerova efektu bezpečně vyhledají zásobující cévu pro příslušný hemorhoidální uzel a tuto cévu následně podvážou, v případě prolapsu uzlu pak vyhřezlý uzel po podvazu cévy reponují zpět do análního kanálu. Druhý den po zákroku je pacient propuštěn do domácího ošetření. Pacientům, kteří vyhledají chirurgické pracoviště, nabízejí lékaři tuto novou, moderní, fyziologickou a miniinvazivní metodu. Ošetření probíhá naprosto bezbolestně v krátkodobé anestezii. Samotný výkon je bezplatný, pacient hradí pouze ultrazvukovou sondu. V ČR je v současnosti v provozu několik těchto přístrojů a výsledky jsou velmi povzbuzující, s úspěšností až 90 %. V Královéhradeckém kraji je zatím pouze tento jediný přístroj v Městské nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem.
Garantem metody HAL-RAR na CHS Galen v Městské nemocnici je Dr. Oleg Chrolenko, který má mnoholeté zkušenosti s ošetřováním hemoroidálního onemocnění jak metodami konzervativními, semioperačními, tak i operačními v celé jejich škále.
Onemocnění hemoroidy patří k nejčastějším onemocněním v oblasti konečníku u populace nad 50 let věku. Postihuje ale stále častěji i mladší věkové skupiny. Řada pacientů s ošetřením hemoroidů otálí a zbytečně trpí. Mnohé „straší“ vidina bolestí po operaci, další nemohou vynechat v pracovním nasazení a dovolit si „luxus” pracovní neschopnosti. S příchodem této nové metody ošetření všechny zmíněné obavy vzaly za své. Po ošetření metodou HAL-RAR se obvykle pacienti ve velmi krátké době vrátí ke svému běžnému aktivnímu způsobu života.
Informace, jak se na zákrok objednat a vstupní protokol předoperačního vyšetření získáte na internetových stránkách www.mndk.cz/osetreni-hemoroidu nebo na tel.: 499 300 654 a 499 300 639 (chirurgické oddělení).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..