Návrat nosorožců do Afriky – svoje síly spojily zoo, Veronika Vařeková, TOMS a Elle

Návrat nosorožců do Afriky – svoje síly spojily ZOO Dvůr Králové, Veronika Vařeková, TOMS a Elle. Foto (c) Jan StejskalNa letošní léto připravila obuvnická značka TOMS pro Českou republiku speciální model Save the rhino Alpargata, jehož koupí podpoříte návrat nosorožců černých (jinak též dvourohých) ze ZOO Dvůr Králové do Afriky. Do propagace modelu se zapojila modelka Veronika Vařeková, která se zoo dlouhodobě spolupracuje, a také módní časopis Elle.
„Jsem nadšená, že dvorská zoo dokáže vracet tak charismatická zvířata, jako jsou nosorožci, do míst, kde byli v minulosti vyhubeni. Rwanda je nádherná země, v níž se snažím pomáhat, a těší mě, že s dvorskou zoo mohu spolupracovat na plánovaném transportu nosorožců právě sem,“ říká Veronika Vařeková.
Poslední nosorožec černý byl ve Rwandě zaznamenán v roce 2007. K jejich návratu došlo na začátku letošního května, kdy byla do země převezena skupina zvířat z Jihoafrické republiky. „Pro lepší vyhlídky nově založené populace je důležité, aby se zvířata z jižní Afriky mohla spojit s geneticky nepříbuznými zvířaty z evropských zoologických zahrad,“ vysvětluje Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů ZOO Dvůr Králové.
Speciální model TOMS Save the rhino a společné úsilí ZOO Dvůr Králové a Veroniky Vařekové jsou představeny v červnovém čísle časopisu Elle, které vyšlo v pondělí 15. května. „TOMS je ve filantropickém světě super partner a já jsem jemu a Elle vděčná, že nás v projektu podporují,“ doplňuje Veronika Vařeková.
ZOO Dvůr Králové pomáhá ochraně volně žijících zvířat v různých afrických zemích. Například do Tanzanie úspěšně převezla čtyři nosorožce černé, kteří už mají v Africe vlastní mláďata. TOMS v České republice podporuje projekt dvorské zoo a Veroniky Vařekové, jehož cílem je návrat nosorožce černého do Rwandy. Veškerý výtěžek z prodeje modelu TOMS Save the rhino míří na podporu právě tohoto záměru.
Limitovaná edice modelu TOMS Save the rhino je ke koupi mimo jiné na stránkách www.urbanlux.cz a také v Zooshopu dvorské zoo. Snahy ZOO Dvůr Králové o záchranu nosorožců v Africe můžete podpořit rovněž příspěvkem na Konto WILDLIFE: 264350610/0300.