Návštěvníci zoo se během hlavní sezony mohou těšit na dvě geparďata a tři koťata karakalů

Návštěvníci zoo se během hlavní sezony mohou těšit na dvě geparďata a tři koťata karakalů. Foto (c) Simona JiřičkováDvě mláďata gepardů a tři zrzavá koťata karakalů budou velkým lákadlem hlavní sezony ve dvorské zoo. Gepardí bratři jsou zatím umístěni v zázemí zahrady a čekají na přesun do výběhu v návštěvnické části, malí karakalové už chodí ven.
Mláďata obou druhů těchto afrických kočkovitých šelem se narodila na konci března pouhé dva dny po sobě. V obou případech jsou koťata potomky zasloužilých matek. Gepardí samice Darili odchovala ve dvorské zoo už 14 mláďat, v roce 2014 dokonce první paterčata v historii zahrady. Karakalí samice Keira tu přivedla na svět koťata už potřetí.
Jedenáctiletá Darili se doposud pářila vždy se samcem Nesciem, v případě těchto dvojčat je však otcem mladý samec z Francie jménem Ukulélé. „Pár jsme spojili loni v prosinci a hned na první pokus Darili zabřezla. V úterý 21. března se pak narodili dva zdraví samečci, kteří jsou doposud umístěni s matkou v zázemí zoo. Před prázdninami však plánujeme jejich přesun do expozice a venkovního výběhu v pěší části zoo,“ říká zooložka Gabriela Linhart.
Jen o dva dny později přišla na svět tři modrooká koťata karakalů s typicky černými štětinkami na uších. “Při první preventivní prohlídce, která proběhla dva týdny po porodu, jsme zjistili, že se stejně jako v loňském roce jedná o dva kluky a jednu holčičku,” popisuje zooložka Gabriela Linhart. S koťaty zůstává pouze matka. Otec Mazuri obývá vedlejší výběh.
Dvorská zahrada patří mezi nejlepší chovatele afrických zvířat na světě. Gepardů se tu narodilo už 84, což zoo řadí ke světové špičce. V současné době tu jsou kromě dvou nových mláďat, samice Darili a samce Ukulélé chováni ještě další – z Francie importovaný samec Ulyseé a dvě mladé samice narozené v roce 2014 ve Dvoře Králové. Samičky Inti Aeris a Spirit Nameri mohou nyní návštěvníci pravidelně vidět v Pavilonu šelem.