Během naší dovolené v Chorvatsku jsme absolvovali výlet do sousední Bosny a Hercegoviny. Hlavním cílem se pro nás stal Mostar, páté největší město Bosny a Hercegoviny. Po rozpadu bývalé Jugoslávie v této historicky významné křižovatce obchodních cest, různých kultur a vyznání mezi východem a západem probíhaly nejtěžší boje, doprovázené etnickými čistkami. Na tváři Mostaru jsou ještě dnes stopy po válce zřetelně vidět.
Město je pojmenované po světoznámém mostu, který byl postaven v osmanském stylu v roce 1566 přes řeku Neretvu. Stari most, který je také památkou UNESCO, byl 9. listopadu 1993 střelbou bosenských Chorvatů zničen, naštěstí byl díky společné snaze několika zemí po 11 letech za pomoci původních osmanských stavebních technik opět obnoven do své původní podoby. Z jeho oblouku, jehož vrchol se nachází ve výšce 21 metrů nad řekou, skáčou pro pobavení turistů za příslušný peníz mladí muži v neoprénových oblecích.
V přilehlých uličkách obchodníci nabízejí turistům pestrou nabídku suvenýrů. Příjemné je, že za srovnatelné zboží zaplatíte v Mostaru o poznání méně než v sousedním Chorvatsku.
O tom, že přes zdánlivý klid je i dnes situace napjatá, svědčí například i fakt, že Chorvaté vztyčili nad městem v místech, odkud město ostřelovali, velký ocelový kříž jako symbol křesťanství. To je ze strany muslimů přirozeně chápáno jako provokace. Nasrat všem těmhle náboženským fanatikům – ať na jedné nebo druhé straně. Náboženství je svinstvo a v Bosně je to nejlépe vidět.
Úřední měnou v Bosně a Hercegovině je Konvertibilní marka (BAM), její hodnota je v současné době přibližně půl Eura. Dle naší zkušenosti ale není nutné měnit si peníze, obchodníci akceptují jak Euro, tak chorvatské kuny. Při cestě do Bosny a Hercegoviny si nezapomeňte vzít platný cestovní pas.