Chorvatsko, Podgora – hotel Podgorka

Chorvatsko, Podgora - hotel PodgorkaPříznivé podnebí, křišťálově čisté moře lemované oblázkovými i písčitými plážemi, krásná příroda, přijatelná vzdálenost z České republiky a nízká jazyková bariéra – to jsou jen některé z výhod, které nabízí Chorvatsko turistům. Letní dovolená v Chorvatsku tak láká každým rokem mnoho Čechů.
Řada z nich se i letos rozhodla strávit svoji dovolenou na pobřeží Jaderského moře.
Pod monumentálním památníkem námořnictva “Galebova krila” (Racčí křídla), pod pohořím Biokovo, schováno za ostrovy Hvar a Brač, se na Makarské riviéře nachází městečko Podgora. Dobře dostupná, přímo pod Jadranskou magistrálou ležící Podgora, má včetně místní části Čaklje přibližně 1500 stálých obyvatel. Díky vysokému počtu hotelů, penzionů, apartmánů a dalších ubytovacích zařízení však počet obyvatel v sezóně roste až k 6 tisícům.
Pláž v Podgoře je poměrně úzká, oblázková. S počátkem prázdnin počet hostů významně roste, na pláži je potom doslova hlava na hlavě. Pokud vám nevadí nahota, doporučuju vydat se na nudistickou pláž (označena písmeny FKK), která leží mezi Podgorou a Tučepi a je dobře dostupná pěšky. Nejenže poskytuje dostatek stínu pod borovicemi, ale užijete si na ní i dostatek prostoru. Další nudistická pláž, tentokrát skalnatá, se nachází na okraji místní části Čaklje, ale velikosti ani kvality FKK mezi Podgorou a Tučepi rozhodně nedosahuje.

Obchody a restaurace

V Podgoře jsou dva menší supermarkety či spíše samoobsluhy, kino, pošta i bankomaty. Nespočet restaurací, barů a prodejců pizzy a zmrzliny lemuje pobřežní kolonádu, která se večer mění v pěší zónu. S večerem roste i počet stánků se suvenýry. Drobná bižuterie, výrobky z levandule, místní med a olivový olej, to jsou jen některé z artiklů, které si z Podgory odvážejí turisté na památku. Nechybějí prodejny s ručníky, lehátky, potapěčskými potřebami a dalšími produkty, určenými pro turisty.

Výlety do okolí

Místní cestovní agentury nabízejí řadu fakultativních výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí. Oblíbené mezi turisty jsou tzv. Fish pikniky, což jsou výlety lodí do některých blízkých destinací (Hvar, Brač, Korčula, Igrane a další) spojené s konzumací ryb (makrela, tuňák apod.), místního vína a lihovin (rakije). Cestovky dále nabízejí výlety do Bosny a Hercegoviny (Mostar, Medjugorje), do národního parku Biokovo, Splitu, Trogiru, Dubrovníku, Šibeniku a dalších destinací. Pro příznivce sportu je k dispozici výlet spojený s raftingem na divoké vodě. Pokud vyrážíte do Podgory s cestovní kanceláří, určitě vám doporučuji vyjednat si výlet přímo u některé z místních agentur. Příjde vás to rozhodně levněji než prostřednictvím delegáta CK. Často také můžete využít nabídky last minute výletů, stačí sledovat nabídky jednotlivých místních agentur a prodejců zájezdů. Někteří z nich prodávají výlety přímo na ulici. Konkurence je velká a s blížícím se termínem výletu se obvykle dá vyjednat nižší cena.
Doporučuji se vyhnout výletní lodi 280-MA Triton, která nabízí výlet na blízký ostrov Hvar a zpět na pevninu do městečka Igrane. Výlet touto lodí nabízí jeden z číšníků hotelu Podgorka (nutno podotknout, že zřejmě ve svém volném času) přímo na promenádě před hotelem. Loď 280-MA Triton má na Hvaru zastávku v malém nevzhledném přístavu, který nemá čím zaujmout kromě zaneřáděné minipláže a jejího okolí. Výlet na Hvar touto lodí byl pro nás jedním z menších zklamání během naší dovolené v Chorvatsku.


Doporučit můžu naopak výlet lodí Germania do města Korčula na stejnojmenném ostrově. Plavba je sice delší, zato vám na moři nabídne setkání s větším počtem lodí různého typu a velikosti, ostrovů a majáků. Kuchyně na palubě lodi Germania je výborná. Zejména filety z tuňáka patří mezi to, na co budu z dovolené v Chorvatsku rád vzpomínat. Korčula je označována jako “malý Dubrovník” a údajně je rodištěm slavného cestovatele Marca Pola. Na jeho jméno narazíte v městečku Korčula téměř na každém kroku.

Stravování

Velkou nevýhodou dovolené v Chorvatsku je vyšší cena potravin. Pokud vyrážíte na dovolenou autobusem, chcete si svou dovolenou užít a nechcete přežívat na konzervách, rozhodně uvažujte minimálně o polopenzi. V restauracích jsou nabízeny zejména pokrmy z mořských plodů a různé druhy pizzy a místních specialit. Pokud hledáte kvalitní restauraci s výbornou kuchyní a přitom příznivou cenou, můžu vám doporučit restauraci Steak House Royal, která se nachází v blízkosti přístavu.

Ubytování

Podgora nabízí nespočet míst k ubytování. Není problém nalézt ubytování přímo prostřednictvím některé z místních agentur nebo přímo od majitelů apartmánů na ulici před jejich domy.

Hotely v Podgoře

Minerva, Sirena, Podgorka, Mediteran, Salines, Natalia, California, Aurora, Primordia
My jsme během naší dovolené v Podgoře byli ubytováni v hotelu Podgorka. Ten je sice označen jako tříhvězdičkový, jeho hvězdičky však považujeme za hodně ošuntělé. Jeho úroveň nás poměrně zklamala. Potěšila nás sice kvalitní polopenze a každodenní výměna všech ručníků na pokoji, zato nevzhledná koupelna s nefungujícím odvětráváním a s ušmudlanou, oprýskanou a rezavou vanou, stejně jako absence Internetu pro hosty na pokoji (wifi připojení k Internetu je k dispozici pouze na recepci za poplatek 20 kun na hodinu) nám opravdu kazila dojem z jinak velmi podařené dovolené.


Hotel Podgorka však zřejmě není jediný, jehož hvězdičky poněkud pokulhávají. Podobný dojem jsme zaznamenali i od známých, kteří byli ubytováni v některých jiných místních hotelech. Záleží samozřejmě na každém, jaký má svůj standard, my ale pobyt v hotelu totoho typu příště rádi oželíme.

Celkový dojem

Dovolenou v Podgoře lze doporučit těm, kteří touží po koupání v čistém moři, přiměřené kulturní zábavě, posezení v některé z restaurací a barů, případně po nějakém tom výletu. Na Makarské riviéře je několik destinací, které jsou z Podgory dobře dostupné i pěšky, případně prostřednictvím některé z místních výletních lodí. Doporučuji navštívit Tučepi, Makarska, Igrane a případně i další blízká městečka.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..