Mimořádně úspěšný pár dikobrazů, Sanu a Babu, má další mládě

Mimořádně úspěšný pár dikobrazů, Sanu a Babu, má další mládě. Foto (c) Simona JiřičkováChovu dikobrazů jihoafrických v ZOO Dvůr Králové se od příjezdu samce Sanu a samice Babu na konci roku 2014 výborně daří. Během dvou let u nich ošetřovatelé zaznamenali šest vrhů, ze kterých bylo odchováno už devět mláďat. Tím posledním je sameček Gabriel, který přišel na svět na konci října.
Sanu a Babu tvoří harmonický a nerozlučný pár a většinu času vyhledávají vzájemný tělesný kontakt. “V době, kdy jsme museli samce od samice na chvíli oddělit do sousedního boxu, snažil se Sanu k samici zpět probourat,” říká zooložka Gabriela Linhart.
Návštěvníci mohou nyní v expozici pavilonu šelem kromě chovného páru pozorovat jejich mláďata – Edmunda a Elisu, narozené v červnu, a malého Gabriela.
“Jakmile mají Sanu a Babu mláďata, minimálně jeden z rodičů je vždy hlídá a v případě pocitu ohrožení odhodlaně brání. Druhý z rodičů pak svému partnerovi nebo už odrostlým mláďatům někdy nosí jídlo,” doplňuje Gabriela Linhart.
Dikobrazi jihoafričtí jsou černobíle zbarvení velcí hlodavci obývající subsaharskou Afriku. Tělo pokrývají až 50 cm dlouhé bodliny, které slouží především k ochraně před predátory. Jejich výstražným chřestěním útočníka nejdříve jen zastrašují, ale mohou ho jimi i vážně poranit. Bodliny jsou velmi ostré a z těla dikobraza se snadno uvolňují.
Kromě ZOO Dvůr Králové chová tento druh v České republice pouze Zoo Praha, kde mají samičku – dceru dvorských Babu a Sanu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..