Mezinárodní apel ZOO Dvůr Králové – spálení zásob rohoviny

Mezinárodní apel ZOO Dvůr Králové – spálení zásob rohovinyJak jsme již informovali, proběhne tuto neděli (tj. 21. září) v královédvorské ZOO akce, kterou se ZOO snaží upozornit veřejnost na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě. Hlavním důvodem ubývání nosorožců je poptávka po jejich rohovině. Ta přitom nemá léčebné účinky, které jí jsou přisuzovány a kvůli kterým je hojně nakupována především ve Vietnamu a v Číně. Nosorožčí rohovina má podobné složení jako lidské vlasy nebo nehty. Cílem pálení rohoviny je upozornit veřejnost, že situace nosorožců ve volné přírodě je opravdu kritická.
Známá primatoložka Jane Goodall pochválila ZOO za tento přístup: “Chválím ZOO Dvůr Králové za to, že veřejně spálí rohy svých zesnulých nosorožců. Tato akce zvýší povědomí veřejnosti o vyvražďování divokých nosorožců kvůli obchodování s jejich rohovinou. Situace divokých nosorožců – stejně jako slonů – je zoufalá a záleží na každém z nás, aby se pokusil pomoci ukončit tento hrůzný masakr.”

Akce bude zahájena v 10,30 hod v amfiteátru ZOO (sraz pro zástupce médii v 10.00 hodin u Neumanovy vily) a její program je následující:
10,15 hod. – převoz rohoviny na místo spálení pod dohledem ozbrojených příslušníků Celní správy ČR
10,30 hod. – zahájení programu (ředitel ZOO DK Přemysl Rabas)
– vážení rohoviny a její vyskládání na vatru
– vystoupení generálního tajemníka CITES Johna Scanlona
– vystoupení ministra životního prostředí ČR Richarda Brabce
– vystoupení Tonyho Fitzjohna
11,00 hod. – zapálení vatry s nosorožčí rohovinou (zapalují John Scanlon, Richard Brabec, Tony Fitzjohn a Monika Leová)
– vystoupení poslance Evropského parlamentu Pavla Poce
– vystoupení reprezentanta OSN Michala Broži
– vystoupení zástupce Celní správy – vystoupení představitele IFAW Petera Pueschela
– závěrečné slovo zřizovatele ZOO Dvůr Králové

Programem bude provázet Leila Abbasová.

Studenti (pouze žáci a studenti bez doprovodu), kteří se zúčastní akce „Pálení nosorožčích rohů“ v neděli 21. 9. v amfiteátru ZOO, mají na tento den do ZOO Dvůr Králové vstup zdarma. Sraz budou mít v 10.30 hod před recepcí hotelu Safari (vedle hlavní pokladny ZOO). Zde si je vyzvedne průvodce ZOO. Ostatní návštěvníci platí vstupné do ZOO dle aktuálního ceníku.