Nosorožcům ze ZOO Dvůr Králové se v Africe narodilo další mládě

Nosorožcům ze ZOO Dvůr Králové se v Africe narodilo další mláděNosorožcům dvourohým ze ZOO Dvůr Králové, kteří byli v roce 2009 převezeni do Tanzanie, se v národním parku Mkomazi na začátku června narodilo další mládě. Samička Tunu se stala už druhým přírůstkem tohoto kriticky ohroženého druhu, které v Tanzanii přivedli na svět nosorožci odchovaní ve Dvoře. Česká ZOO tak významně přispívá k obnovení populace nosorožců přímo v místech, kde byli v minulosti vyhubeni.

„Je to obrovský úspěch. Po pěti generacích v zajetí se naši nosorožci vrátili do Východní Afriky. Potěšující navíc je, že ve velmi krátké době se samici Deborah narodila již druhá samička. Dvorská ZOO se tak velmi aktivně podílí na obnově populace těchto úžasných zvířat v Tanzanii,“ uvedl ředitel ZOO Přemysl Rabas.

ZOO Dvůr Králové do Tanzanie v roce 2009 přesunula samičku Deborah a dva samce, Jamieho a Jabua. Hlavním cílem bylo posílit populaci nosorožců v Tanzanii, která byla zdecimována dlouhými roky pytlačení. V oblasti Mkomazi byli dokonce vyhubeni úplně, od 90. let se je sem ale především díky úsilí legendárního ochranáře Tonyho Fitzjohna zase podařilo navrátit. Přispěli k tomu i nosorožci ze Dvora, kterým se první mládě na africké půdě, samička Hilla, narodilo už na podzim 2011. Stejnému páru, Deborah a Jamiemu, se teď narodila Tunu.

„Pojmenovali jsme ji podle jména manželky tanzanského premiéra Mizengo Pindy. Premiér se svou ženou rezervaci Mkomazi před pár týdny navštívili a položili základní kámen nového výukového centra, které budujeme v obci Gonja sousedící s národním parkem,“ uvedla Lucy Fitzjohnová, která se správou nosorožčí stanice v Mkomazi svému manželovi pomáhá.

Tony Fitzjohn na pozvání ZOO Dvůr Králové tento týden zavítá do České republiky. Bude jedním z aktérů kampaně upozorňující na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě, během níž zoologická zahrada spálí svoje zásoby nosorožčí rohoviny (více na www.burnhorns.org). V pátek 19. září v 15 hodin ZOO Dvůr Králové uspořádá společně s Národním Muzeem veřejnou besedu s Tonym Fitzjohnem, během níž tento slavný ochranář nejen přiblíží, jaké to je vést nosorožčí rezervaci, ale zavzpomíná i na roky, kdy v severní Keni společně s Georgem Adamsonem (známý z příběhů o lvici Else) vracel do volné přírody lvy a další kočkovité šelmy.

INFORMACE PRO MÉDIA

Vydává ZOO Dvůr Králové
Dne: 16. 9. 2014
www.zoodvurkralove
TZ připravil:
Jan Stejskal, koordinátor in situ projektů, +420 608 009 072, jan.stejskal@zoodk.cz