Lidé mohou v zoo sledovat mláďata cibetek afrických

Safari park zahajuje letní sezonu. Foto (c) Simona JiřičkováHned čtyři mláďata cibetky africké se narodila 5. dubna v Safari Parku Dvůr Králové. Pro milovníky zvířat je to velká událost: v Česku a na Slovensku dosud lidé nikdy nemohli takto mladé cibetky africké vidět!
Čtyři mladé cibetky sílí každým dnem a – v závislosti na jejich aktivitě a štěstí – je mohou lidé obdivovat ve vnitřní expozici pavilonu naproti gepardům. Mláďata již tráví s matkou relativně dost času mimo skrytou porodní boudu. Nejlepší čas je pozorovat nastává brzy ráno, mezi druhou a čtvrtou odpoledne a později k večeru. „Cibetky rychle rostou, a tak je třeba vyrazit se na ně podívat co nejdříve. Každým dnem se mění,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.
Pro safari park nejde o úplnou premiéru. Vůbec poprvé se tu cibetky africké narodily loni. Vrh ale přišel na svět v zázemí a skupina se do přístupné části areálu stěhovala až mnohem později. Protože nikde jinde v zemi se dosud odchov nepodařil, je současná situace zcela mimořádná. V sousedství expozice samice Tiky s mláďaty mohou lidé vidět i otce, samce Tabariho.
Cibetky africké v přírodě trpí kvůli úbytku přirozeného prostředí, přímém lovu pro maso a kožešinu nebo odchytu pro farmové držení kvůli získávání cibetu či cibetkové kávy. V zoologických zahradách jsou naprostou raritou. Chová je méně zahrad než například pandy velké, podle systému ZIMS jsou k vidění v devíti zoo na planetě. Safari park chová 7 zvířat, nejvíc ze všech.