Jedna z mladých lvic podstoupila operaci kýly, zotavuje se bez potíží

Jedna z mladých lvic podstoupila operaci kýly, zotavuje se bez potíží Foto (c) Oliver Le QueJedna ze tří lvic berberských, narozená v Safari Parku Dvůr Králové 5. července, podstoupila operaci břišní kýly. V současnosti je zpět u matky a sourozenců, rekonvalescence probíhá zcela v pořádku. Právě operovaná lvice je podle odborníků nejaktivnější a velmi průbojná. Celá skupina je k vidění ve vnitřní expozici i na venkovních dvorcích a intenzivně se sbližuje se zbytkem dvorské smečky.
„Rozvíjející se kýlu jsme odhalili během jedné z prvních kontrol. Matka byla ale v té době velmi nervózní, protože lvíčata začínala objevovat vnitřní boxy. Nenechala se od nich oddělit, a tak jsme se v rámci pohody celého vrhu rozhodli na základě konzultace více veterinářů počkat s řešením na uklidnění situace,“ popisuje zooložka safari parku Gabriela Linhart.
Operace se uskutečnila přímo ve veterinární nemocnici safari parku 15. září a včetně transportu bylo lvíče mimo pavilon necelou hodinu. Lvice Khalila s dalšími dvěma mláďaty zůstaly na místě. „Přistoupili jsme ke dvojitému šití a vnitřním stehům, abychom minimalizovali riziko, že samice mláděti stehy rozlíže,“ přibližuje Gabriela Linhart. Jakmile se mládě probudilo v odděleném boxu z narkózy, spojili ho zoologové opět s matkou a sestrami. „Vše proběhlo bez sebemenších problémů. Khalila o jizvu neprojevovala velký zájem, takže se obava z rozlízání stehů při rutinní péči o lvíče nepotvrdila,“ doplňuje zooložka.
Čtveřice pět dnů po operaci zůstávala jen v boxech a vnitřní expozici. Šestý den se lvice znovu vypravily na venkovní dvorky. „Dnes je operovaná lvice nejprůbojnější z celého vrhu a nejčastěji začíná hravé pranice se sourozenci. Zatímco před operací byla unavenější, dnes má ze všech nejvíc elánu,“ přidává Gabriela Linhart.
Vývoj malých lvic jinak probíhá uspokojivě. Seznamování se zbylou smečkou přešlo do další fáze. „Nyní je již necháváme ve vzájemně přímo sousedících prostorech, takže je dělí jen jedna mříž. Roční Kit a Kira byli zpočátku hodně zvědaví a neurvalí, ale Khalila je okamžitě usměrnila a vše se srovnalo. Také v tomto ohledu je odchov bezproblémový,“ přidává Gabriela Linhart. I v přírodě by se lvice s mláďaty v tomto věku postupně vracela natrvalo do smečky.
Safari park nabízí pohled na lvy dvěma způsoby. Celoroční je přístup z vyhlídek a ve vnitřní expozici v pěší části. Oblíbená projížďka vlastním autem či Afrika truckem je možná jen během letní sezony. Ojedinělá atrakce funguje v letošním roce do 4. října a znovu se otevře se začátkem 75. sezony na jaře. To už v největším lvím výběhu v Česku budou dovádět i nově narozené lvice.
Lev berberský, kterého chová Safari Park Dvůr Králové, už z volné přírody zcela vymizel. V minulosti obýval tento velký poddruh lva pustinného severní Afriku. Právě tam, ve zvěřinci marockého krále, přežily desítky lvů, jejichž mláďata se postupně rozšířila do zoologických zahrad. Chov lva berberského v licencovaných zoologických zahradách se řídí doporučeními koordinátora Evropského záchovného programu (EEP), který doporučuje spojování vhodných jedinců a přesuny nebo umisťování mláďat či případná managementová opatření chovu, vedoucí k co nejvyšší genetické pestrosti populace lvů berberských v lidské péči. Právě tyto kroky jsou zásadní pro přežití druhu do budoucnosti.