Festival Střípky Afriky 2015 v ZOO Jihlava

foto (c) Marie ImbrováVe dnech 29. a 30. srpna pořádá jihlavská ZOO festival STŘÍPKY AFRIKY. Půjde již o 10. ročník této akce v ZOO Jihlava. Nad akcí převzala záštitu Pavla Gomba, ředitelka českého UNICEF. Společné slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 29. srpna ve 13:00 hodin v centru PodpoVRCH. Hlavním letošním tématem je žena a Afrika, úděl afrických žen i neobyčejné zážitky českých žen v Africe.
V prostorách vzdělávacího centra PodpoVRCH nedaleko hlavního vstupu budou v sobotu 29. srpna od 11:30 do 19:00 probíhat přednášky, besedy a promítání. Přednášet budou Karolína Brandlová, Pavla Gomba, Hana Böhme, Marie Imbrová, nebo Olga Špátová. Od 11:00 do 13:00 bude v prostorách hlavního vstupu přichystán také hudební workshop bubeníka Matěje Koláře.
V neděli 30. srpna budou v centru PodpoVRCH besedy od 10:30 do 14:00 s Ivanou Cinkovou, Simonou Heřtusovou a Davidem Švejnohou. Další program bude probíhat v africké vesnici Matongo od 10:30 do 17:00. Návštěvníci se budou moci těšit na hudební a taneční show, nebo ochutnávky hmyzích specialit. Po celý den se návštěvníci Matonga mohou těšit i na africké tržiště.

Po dobu dvou dnů je pro návštěvníky připraven bohatý program nabitý přednáškami, workshopy, prezentacemi, uměleckými dílnami, ochutnávkami afrických specialit a mnoha dalšího. Na akci se spolu s námi podílí řada významných cestovatelů, fotografů, ZOOlogů, spisovatelů a dalších milovníků Afriky.

Program festivalu Střípky Afriky

sobota 29. srpna

Vstupní areál:
11.00 – 13.00 Matěj Kolář
Hudební workshop

Centrum PodpoVRCH:
11.30 – 12.45 Karolína Brandlová
Derby Ladies aneb matky na mateřské dovolené zachraňují antilopu Derbyho
Na záchraně největší antilopy světa se podílíme v Senegalu již od roku 2000, společně také pracujeme na České zemědělské univerzitě v Praze. Jádro týmu zůstává nezměněno – a tvoří ho ženy. Jak se nám pracuje – často samotným v buši, v islámské společnosti, v odlehlých vesnicích? Jak funguje “ženský” výzkumný tým v praxi?

13.00 Slavnostní zahájení v Centru PodpoVRCH

13.30 – 14.30 Pavla Gomba
Ženou v Africe
Miliony dívek jsou zde provdány dávno před dosažením dospělosti, čelí ženské obřízce, diskriminaci v přístupu ke vzdělání, škodlivým pověrám a předsudkům společnosti. A přesto jsou v některých zemích ve vládě a parlamentu zastoupeny až 60 procenty a aktivně se účastní veřejného života. Jaké to je narodit se ženou v Africe? Pavla Gomba, ředitelka českého UNICEF, se podělí o nejzajímavější setkání s ženami z Rwandy, Sierra Leone, Středoafrické republiky, Zimbabwe a dalších zemí.

14.45 – 15.45 Hana Böhme
Příprava psů na záchranu ohrožených druhů zvířat a první český pes v republice Kongo
Hana Böhme se kynologii se na vyšší úrovni věnuje více jak 10 let. Minulý rok byla požádána o přípravu své fenky pro projekt Save Elephan v republice Kongo. Jedná se o pomoc v boji proti nelegálnímu obchodu se slonovinou a dalšími trofejemi chráněných zvířat. Fenka Cama již úspěšně „pracuje“ společně s celníky na letišti v hlavním městě Konga a odhalila i 15 kg marihuany.

16.00 – 17.00 Marie Imbrová
Mé africké přítelkyně – životní inspirace
Afrikanistka Marie Imbrová se ve své přednášce vrátí k osudům žen, které ji doprovázejí poslední dvě desetiletí, prožívají osudy svých zemí, starají se o své rodiny, pracují v komunitách. Většinu z nich Marie Imbrová nadále navštěvuje v Keni, Senegalu a pochopitelně v Zimbabwe, kde jí pomáhají rozvíjet projekty pro Tengenenge.
ImbrovapredosmiletyImbrovapredtydnemvSenegaluImbrovaVeVictoriaFalls

17.15 – 19.00 Olga Špátová
Daleko za sluncem – projekce filmu a beseda s režisérkou
Dokument Daleko za sluncem, který v produkci HBO Europe natočila režisérka a kameramanka Olga Špátová, vypráví příběh zdravotníka Aleše Bárty, který už od dětství miluje Afriku, a tak se rozhodl založit nemocnici v nejchudší části tohoto kontinentu. Před deseti lety se vydal na cestu po Keni, kde polovina místních obyvatel žije pod hranicí chudoby. Hledal vhodné místo a našel ho ve vesnici Itibo v odlehlém kraji Nyamira zamořeném nemocemi, kde do té doby místní lidé marně hledali lékařskou pomoc. Mnoho pacientů tu zbytečně umíralo i na choroby nebo úrazy, které jsou běžně léčitelné. Do nemocnice, která byla založena v rámci rozvojových projektů občanského sdružení ADRA, pravidelně jezdí zkušení čeští lékaři, ale i medici. Díky Aleši Bártovi tu mají k dispozici operační sál, zubní ordinaci, ambulanci a porodnici. Za posledních deset let se v české nemocnici podařilo zvýšit životní úroveň a snížit úmrtnost novorozenců o padesát procent. Od té doby tam afričtí i čeští lékaři spolu se studenty medicíny ošetřili desítky tisíc lidí a zachránili stovky životů.

“Začátkem zimy roku 2014 jsem se společně se zvukařem Petrem Provazníkem vydala na šest týdnů do Keni natáčet film Daleko za sluncem pro televizi HBO. S vděkem a pokorou jsem se opět vrátila do naší svobodné a bohaté země. S přáním, abychom se radovali z toho, co nám bylo dáno, a pokusili se pomáhat těm, kterým osud popřál nesrovnatelně méně.”
Olga Špátová
* 6. 3. 1984 v Praze
režisérka a kameramanka

neděle 30. srpna

Centrum PodpoVRCH:
10.30 – 11.30 Ivana Cinková
Za nosorožci do Afriky
Vyprávění o dlouhodobém studiu chování a hlasové a čichové komunikace volně žijících nosorožců v Jihoafrické republice, kde žije jejich největší populace. Dozvíte se, jak se nosorožci stopují, jaké překážky s sebou jejich výzkum nese, o tom, jak se žije v afrických rezervacích a o setkáních s různými dalšími druhy zvířaty. Nosorožci jsou v posledních letech ve velkých počtech vybíjeni pytláky a v ZOOlogických zahradách se špatně rozmnožují. Studium jejich chování a komunikace může napomoci tyto problémy s rozmnožováním pochopit.
CinkovaCinkovaBavariaatNkonkoniplainsCinkovaNosorozec

11.45 – 12.45 Simona Heřtusová
Karibuni Kenya – Afrika nevšedníma očima
Přednáškou Vás provede jedna ze zakladatelek Centra Narovinu. Do Keni se poprvé vypravila v roce 2001 a navštívila ji celkem osm krát. Sdílet bude své zkušenosti z cest a rozvojových projektů. Centrum Narovinu organizuje v Keni například program Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku nebo koumunitní centrum Ostrov Naděje na Rusinga Island. Centrum Narovinu letos slaví své 20. narozeniny, více informací na www.adopceafrika.cz.

13.00 – 14.00 David Švejnoha
Africké krásky, aneb kolik stojí žena
Jaké je postavení žen v africké domorodé společnosti? Kolik musí zaplatit muž za svou nastávající manželku? Odkud se berou hluboké jizvy na zádech hamarských žen? Co znamenají rozsáhlé skarifikační ornamenty? Proč si vkládají mursijské ženy do spodního rtu hliněný talířek? Nahlédněme do života přírodních národů a poznejme různé iniciační rituály, mezi které patří i ženská obřízka….

Africká vesnice Matongo:
10.30 – 10.45 Martin Šíl
Křovácké legendy

11.00 – 11.30 Hmyzí show
Navštivte řízenou degustaci hmyzího šéfkuchaře Petra Ocknechta a staňte se součástí nezapomenutelné akce. Přímo před Vámi připraví čerstvé hmyzí ochutnávky a současně se dozvíte vše ze světa entomofágie, historie pojídání hmyzu, rozšíření ve světě a zároveň třeba naleznete inspiraci pro své domácí kuchařské experimenty. Nejen že to chutná, ale hlavně je to zdravé. Ne nadarmo se hmyz nazývá surovinou třetího tisíciletí….
Hmyzochutnavka

12.00 – 12.10 O nejmenším človíčkovi

12.30 – 13.00 Africana
hudební a taneční vystoupení

13.30 – 13.45 Martin Šíl
Křovácké legendy

14.00 – 14.10 O nejmenším človíčkovi

14.30 – 15.00 Africana
hudební a taneční vystoupení

15.30 – 16.00 Hmyzí show

16.30 – 17.00 O nejmenším človíčkovi

10.00 – 17.00 Africký trh – prezentace organizací, které se věnují Africe, rozhovory, prodej šperků, předmětů, afrického zboží, workshopy aj.
např. Společnost Nazemi, UNICEF, Tuareg-shop, ShineBean, ZŠ Třešť,…

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..