Dvorský hrabáč už není sám, nová partnerka přijela z Anglie

Dvorský hrabáč už není sám, nová partnerka přijela z Anglie. Foto (c) Simona JiřičkováNávštěvníci ZOO Dvůr Králové mohou poprvé vidět nově vytvořený pár hrabáčů kapských. Před několika dny se do expozice k tříletému hrabáči Ekovi přistěhovala samička Skyla. Královédvorská zoo je jednou ze dvou českých zoologických zahrad, které tato originální africká zvířata chovají.
“Přestože jsou hrabáčové v divoké přírodě spíše samotáři, spojení zvířat proběhlo přímo ukázkově a ze Skyly a Eka se stal ihned nerozlučný pár. Dokonce jsme už zaznamenali první pokusy o páření, což po tak krátké době po spojení není zcela běžné,” popisuje první setkání hrabáčů zooložka Gabriela Linhart.
Samička Skyla se narodila v květnu 2013 v anglické Colchester Zoo a do Dvora Králové přišla letos v červenci. Samotné připojení k samci ošetřovatelé pečlivě naplánovali. „K Ekovi do expozice jsme den před spojením umístili piliny ze Skylyina výběhu, abychom samce na příchod nové partnerky předem připravili,“ říká Gabriela Linhart.
Hrabáč kapský je noční živočich obývající subsaharskou Afriku. Ve volné přírodě se živí především termity a mravenci, k čemuž má výborně uzpůsobené tělo. Hlava je zakončena nápadně dlouhým a citlivým čenichem, zatímco uvnitř tlamy má dlouhý jazyk. K rozhrabávání termitišť využívá svých silných končetin, které jsou opatřeny ostrými drápy.
V zajetí jsou hrabáčové nezřídka chováni v páru nebo v tříčlenné skupině. “O samici, která by s Ekem vytvořila chovný pár, jsme usilovali od té doby, co k nám Eko před rokem a půl dorazil. Jsme rádi, že se to podařilo takto brzy, protože hrabáčové jsou v zoologických zahradách chováni poměrně vzácně,“ doplňuje Gabriela Linhart.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..