Samička nosorožce dvourohého Eliška, kterou ZOO Dvůr Králové na konci června věnovala rezervaci Mkomazi v Tanzanii, byla minulý týden vypuštěna do většího výběhu. V rezervaci se výborně daří i dalším nosorožcům původem ze Dvora – celkem už mají čtyři potomky.
Vypuštění samičky do většího výběhu přímo v Tanzanii organizoval zoolog z dvorské zoo Jiří Hrubý: „Eliška si po příjezdu na nové prostředí zvykala v ohradě z dřevěných kůlů. Teď byla vypuštěna do oblasti o desítkách hektarů, kde už je v běžné africké buši s akáciemi a postupně přechází na přirozenou stravu.“
Eliška se na noc ještě stále může vracet do dřevěné bomy, kam také dostává část stravy a vody. V krmné dávce už je méně granulí a seno se už zaváží i na krmná místa v buši. „Viděl jsem ji teď po měsíci a půl a musím říct, že divoké instinkty se jí vracejí velmi rychle. Už ke mně nebyla zdaleka tak kamarádská jako v zoo a od lidí si drží odstup,“ doplňuje Jiří Hrubý.
Pokud všechno půjde dobře, mohla by být Eliška spojena se samci za několik měsíců.
Ostatním nosorožcům převezeným do Tanzanie ze Dvora se přitom daří výborně. Celkem už totiž mají čtyři mláďata. Samičky Hilla a Tunu se dvorské samici Deborah narodily v letech 2011 a 2014.
„Otcem Hilly a Tunu je původem dvorský samec Jamie, jemuž se letos narodila dvě další mláďata – samička Mobo v dubnu a další samička Georgina v červnu. Jejich matkami jsou samice převezené do Mkomazi z anglické zoo Port Lympne,“ vysvětluje Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů ZOO Dvůr Králové. „Věříme, že Eliška se do reprodukce v budoucnu také zapojí.“
ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých, jinak též černých, v zajetí na světě. Dosud se jich v zahradě narodilo 43 a další samice je březí. Eliška, která se samici Etoshe narodila v září 2012, patří k páté generaci chované v zahradě. Do Tanzanie byla převezena na konci června 2016 ve spolupráci se společností DHL.
Národní park Mkomazi – rozsáhlá oblast o ploše 3245 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. Plynule navazuje na obrovské území národního parku Tsavo, které se rozprostírá v sousední Keni. Tanzanská vláda v roce 1988 pověřila Tonyho Fitzjohna, aby v tu dobu pytláctvím a pasením dobytka značně zpustošenou rezervaci obnovil. Fitzjohnovi se to dařilo natolik, že se suché savany Mkomazi v roce 2008 staly národním parkem. Kromě všeobecné ochrany území se Mkomazi věnuje zejména obnovení divoké populace psů hyenových a od roku 1997 v Mkomazi běží i záchranný program pro východní poddruh nosorožce dvourohého. První nosorožci sem byli převezeni ze záchranného chovu v Jihoafrické republice v roce 1997. Následovala trojice z chovu ZOO Dvůr Králové a v roce 2012 přibylo další trio z anglické zoo Port Lympne. Mkomazi se snaží pomáhat i komunitám žijícím v nejbližším okolí, například zpřístupňováním pitné vody, hygienických zařízení nebo stavbou škol.
Číslo konta WILDLIFE, na které je možné přispívat na africké projekty ZOO Dvůr Králové: 264350610/0300