ZOO Dvůr Králové zahájila kampaň, během níž spálí svou rohovinu

ZOO Dvůr Králové zahájila kampaň, během níž spálí svou rohovinuŘeditel Královédvorské zoo Přemysl Rabas o víkendu na festivalu Doteky Afriky slavnostně zahájil kampaň, kterou se zoo snaží upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě. Během kampaně zahrada spálí svoje zásoby nosorožčí rohoviny. Rabas zároveň představil novou tvář, která Dvoru pomůže s oslovováním veřejnosti – modelku a hlasatelku Moniku Leovou.
„Rohovinu spálíme, společně s dalšími zoologickými zahradami, v neděli 21. září, tedy den před Světovým dnem nosorožců. Půjde o symbolickou tryznu za všechny nosorožce upytlačené v posledních letech a zároveň o upozornění, že jakékoli obchodování s nosorožčí rohovinou je nepřijatelné,“ uvedl Přemysl Rabas.
Nosorožci jsou dnes kvůli pytlákům v největším ohrožení za poslední desítky let, přičemž na vině je především poptávka po jejich rohovině ve východní Asii. „Nutné je proto zejména omezit poptávku v zemích, kde si lidé nosorožčí rohovinu kupují, tedy v současnosti zejména ve Vietnamu a v Číně,“ dodal Rabas. Rohovina přitom nemá léčebné účinky, které jí jsou přisuzovány. Má podobné složení jako lidské vlasy nebo nehty.
Dvorské zoo bude se snahami o záchranu nosorožců a s přesvědčováním veřejnosti pomáhat Monika Leová, Miss Earth Czech Republic 2013, která má vietnamské kořeny: „musím přiznat, že jde pro mě o trochu osobní téma. V zoo jsem se dostala nosorožcům hodně blízko a musím říct, že jde o opravdu uhrančivá zvířata. I ze svého blízkého okolí přitom vím, že víra v účinky jejich rohoviny je stále živá. Budu se proto snažit co nejvíc lidí přesvědčit, aby si rohovinu nekupovali.“
Monika Leová bude přítomna i přímo u pálení rohoviny 21. září. Společně s ní rohovinu zapálí rovněž Tony Fitzjohn, legendární ochranář, který kdysi s Georgem Adamsonem vracel v Keni lvy do volné přírody. Dnes vede nosorožčí rezervaci v Tanzanii, do níž ZOO Dvůr Králové poslala tři nosorožce dvourohé v roce 2009.
„Je skvělé, že ZOO Dvůr Králové spálí svoje zásoby rohoviny. Bezvýhradně to podporuji. Něco takového mělo být učiněno už dávno a doufám, že to samé udělá víc zoologických zahrad a vlád a že svůj vliv a veškeré pravomoci využijí k vytvoření tlaku na spotřebitele. Používání rohoviny je nutné co nejvíc omezit a upozornit veřejnost, že pokud obchod s rohovinou přetrvá, dojde k vyhubení nosorožců. Každý krok omezující obchod a odhalující nesmyslnost pověr o vlastnostech rohoviny je nesmírně důležitý a pomáhá chránit a zachovat nosorožce tady v Africe,“ komentoval Tony Fitzjohn rozhodnutí dvorské zoo spálit svou rohovinu.
Přímo na festivalu projevil zájem o účast na pálení rohoviny i známý cestovatel a spisovatel Miloslav Stingl. ZOO Dvůr Králové rovněž představila nové internetové stránky www.burnhorns.org, na nichž přináší k tématu více informací. Například na nich budou postupně zveřejňovány další zoo, které se k pálení rohoviny připojí.

Zdroj:
INFORMACE PRO MÉDIA – vydává ZOO Dvůr Králové
Dne: 29. 7. 2014
Jana Myslivečková
Tisková mluvčí
tel. +420 499 311 299
mob. +420 608 541 138
propagace@zoodvurkralove.cz
www.zoodvurkralove.cz
Tiskovou zprávu připravil: Jan Stejskal, koordinátor in situ projektů, +420 608 009 072, jan.stejskal@zoodk.cz