Velké investice čekají dvorskou zoo i v roce 2017

Velké investice čekají dvorskou zoo i v roce 2017Také v letošním roce budou v ZOO Dvůr Králové pokračovat rozsáhlé investice směřující k modernizaci areálu. Kromě už zahájených projektů se zahrada pustí hned do několika rekonstrukcí stávajících pavilonů a velké změny čekají rovněž Restaurant Lemur. Veškeré stavební práce jsou plánovány tak, aby došlo k minimálnímu narušení hlavní sezony.
Zahradu navštívilo za minulý rok 538 tisíc lidí a zoo tak po sedmi letech opět překonala hranici půlmilionové návštěvnosti. „Vysoký počet návštěvníků za rok 2016 je pro nás motivací, abychom i letos pokračovali v rozvoji areálu zahrady a také zlepšili podmínky chovaných zvířat,“ říká ředitel zoo Přemysl Rabas.
„Zásadní je pro nás zejména dokončení krytého výběhu pro žirafy,“ pokračuje Přemysl Rabas. Vzniklé prostory přinesou možnost vidět tato zvířata za každého počasí a podstatně tak zpříjemní návštěvu zahrady v zimních měsících. „ Hlavní stavební práce budou probíhat mimo letní sezonu, abychom co nejméně narušili pohodlí návštěvníků,“ doplňuje Rabas.
Koncem minulého roku byla zahájena stavba nového chovného zařízení pro gepardy, v jejichž chovu patří zoo k evropské špičce. Zařízení umístěné v blízkosti Safari Kempu bude dokončeno v letošním roce.

Modernizace pavilonů

Zlepšení podmínek pro chov zvířat a zatraktivnění areálu pro návštěvníky chce dvorská zoo zajistit rovněž rekonstrukcí hned několika pavilonů. Ještě do zahájení letní sezony proběhne revitalizace hlavní haly v pavilonu Ptačí svět.
„Současně začne i přestavba vstupní části Ptačího světa, kde vznikne imitace suchých oblastí ostrova Madagaskar. Tam poté plánujeme umístit typické zástupce tohoto biotopu na Madagaskaru – fosu, bodlíny nebo madagaskarské ptactvo,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský.
Po skončení letošní letní sezony projdou rozsáhlou obnovou další dva návštěvnicky oblíbené objekty – pavilon šelem a Vodní světy. Ve Vodních světech bude přestavěna tzv. tropická řeka. U části venkovních výběhů šelmince se nahradí skleněné předěly jednotlivých expozic vodními příkopy.

Novinky nabídne i Restaurant Lemur

Nové služby a zvýšení pohodlí návštěvníků přinese rozsáhlá modernizace Restaurantu Lemur a přilehlého vchodu do zoo. „Nové prostory restaurantu, ke kterému přistavíme jedno patro, využijeme k výraznému navýšení kapacity kuchyně a rozšíření sortimentu o další „Naše domácí“ jídla. Dále tu vznikne minipivovar s unikátní kolekcí piv, wellness a velký kongresový sál, který bude v letní sezoně sloužit jako hlídaný dětský koutek,“ popisuje stavební úpravy majitel společnosti GASTRO-ZOO Igor Mašín.
Neméně důležitou součástí letošních plánů je výstavba krytého zimoviště pro zvířata v zázemí Afrického safari. Nové stáje pracovníkům zahrady umožní snadnější a bezpečnější odchyt a vypouštění zvířat do safari, které probíhá každý rok na začátku a konci sezony.
Počátkem tohoto roku navíc proběhne druhá etapa demoličních prací v areálu sousední slévárny. V příštích letech by tu měla vzniknout expozice jihozápadní Afriky, která naváže na areál amfiteátru (kdysi lesního divadla) a významně tím rozšíří stávající zoologickou zahradu.
Odhadované náklady pro letošní rok přesáhnou 70 milionů Kč a podílet se na nich bude kromě dvorské zoo a Královéhradeckého kraje také společnost GASTRO-ZOO.