Samice žirafy Rothschildovy odjela do Zoo Liberec

Samice žirafy Rothschildovy odjela do Zoo LiberecOdborníci safari parku převezli dospělou samici žirafy Rothschildovy do Zoo Liberec. Netradiční a náročný transport má hned dva důvody: v Liberci se dvorská samice má stát „tetou“ osiřelého žirafího mláděte a sama zabřeznout s tamějším geneticky cenným samcem. Na podzim se podle plánu vrátí do safari parku nejen dvorská samice, ale také liberecké dorůstající mládě.
„Transporty dospělých žiraf jsou náročné, ovšem dík velké profesionalitě celého týmu se vše povedlo zvládnout bez zaváhání. Žirafí samice se po příjezdu záhy připojila k libereckým žirafám,“ říká zoolog Luděk Čulík. Důvodů pro dočasný odjezd takřka devítileté Obiomy ze Dvora Králové ale bylo více. „Má se stát jakousi tetou a ochranitelkou tamějšího mláděte, které osiřelo a nyní je jeho společníkem dospělý samec. Přítomnost naší samice by měl tuto nepříliš dobrou situaci stabilizovat. Liberecký samec je navíc geneticky zajímavý a věříme, že naše samice v Liberci sama zabřezne,“ doplňuje Luděk Čulík.
Spojením dvorské samice a libereckého a jejich případným potomkem by získal evropský chov významný přírůstek. V případě obou rodičů totiž zoologové velmi podrobně znají jejich rodokmen. „To je u žiraf poměrně vzácné, a potomek těchto dvou žiraf by i proto měl velmi dobré vyhlídky na uplatnění v dalším chovu,“ doplňuje Luděk Čulík.
Dospělá dvorská i osiřelá liberecká samice se mají na podzim do safari parku vrátit. Liberecká zoo totiž plánuje rekonstrukci tamějšího chovného zařízení. „Úzká spolupráce mezi zoologickými zahradami s cílem záchrany ohrožených druhů by měla být samozřejmostí. Jsme rádi, že jsme libereckým mohli tímto způsobem pomoci,“ doplňuje Luděk Čulík.
V safari parku nyní zůstává 14 žiraf Rothschildových a 10 žiraf síťovaných. Návštěvníci je mohou vidět ve dvou oddělených expozicích v klasické části areálu, mládenecké skupiny samců jsou k vidění v Africkém safari Josefa Vágnera a v Safari kempu.
Safari park je nejúspěšnějším chovatelem žiraf. Do současnosti se tu narodilo 270 žiraf, 176 bylo Rothschildových, zbytek připadá na žirafy síťované. Obioma je jednou z nich, narodila se v safari parku před necelými 9 lety. Žirafy Rothschildovy jsou kriticky ohrožené, v lidské péči je však jejich počet poměrně vysoký. Pro udržitelnost chovu je klíčové udržovat co nejpestřejší genetiku celé populace a vynikající znalost rodokmenu žiraf je jedním z klíčů k tomu. Spojení dvorské samice a libereckého samce takové variabilitě napomůže.