Samice severních bílých nosorožců v Keni by se mohly stát dárkyněmi vajíček pro oplodnění in vitro

Samice severních bílých nosorožců v Keni by se mohly stát dárkyněmi vajíček pro oplodnění in vitro (c) Jan StejskalZoo Dvůr Králové a Ol Pejeta Conservancy se na konci ledna na společném jednání s dalšími experty v Keni dohodly, že se pokusí ze samic nosorožců tuponosých severních (jinak též bílých) v Ol Pejetě odebrat vajíčka, která by se v budoucnu dala využít pro oplodnění in vitro a následný transfer embrya do těla samice příbuzného nosorožce.
„Šance samic Nájin a Fatu donosit mládě jsou v současnosti mizivé. Odebrání vajíček by nám v budoucnu mohlo pomoci získat hned několik vzájemně geneticky vzdálených jedinců,“ uvedl Přemysl Rabas, ředitel Zoo Dvůr Králové.
ZOO Dvůr Králové a Ol Pejeta ve spolupráci s IZW Berlín a dalšími experty v oblasti asistované reprodukce připraví program, jehož cílem bude odebrání a následné bezpečné uložení oocytů ze samic Nájin a Fatu, které jsou v Ol Pejetě, a také vyvinutí postupu pro vytvoření embrya v laboratorních podmínkách a jeho následné vložení do samice jižního bílého nosorožce.
Dvorská ZOO je jedinou zahradou, kde se severní bílé nosorožce podařilo rozmnožit, poslední mládě se však narodilo v roce 2000. Kvůli zvýšení šancí na úspěšný odchov mláďat se ZOO v letech 2006 a 2007 pokoušela o jejich umělou inseminaci. V roce 2009 pak poslala čtyři severní bílé nosorožce do Keni v naději, že prostředí blízké jejich původní oblasti výskytu vnese do skupiny potřebný nový impuls a povede k březosti samic.
Ačkoli se některých původních cílů přesunu nosorožců do Afriky podařilo dosáhnout, například samice Fatu byla poprvé pářena až v Keni a všem zvířatům se zlepšila tělesná kondice, k zabřeznutí samic nedošlo.

Jana Myslivečková
Tisková mluvčí

ZOO Dvůr Králové a. s.
Štefánikova 1029 | 544 01 Dvůr Králové

+420 499 311 299 | +420 608 541 138
jana.mysliveckova@zoodvurkralove.cz
propagace@zoodvurkralove.cz
www.zoodvurkralove.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..