Safari park po pěti letech rozmnožil agresivní pižmovky. Náročnou disciplínu zvládl jako jediný na světě

Safari park po pěti letech rozmnožil agresivní pižmovky. Náročnou disciplínu zvládl jako jediný na světě. Foto (c) Simona JiřičkováDvě mláďata odchovává samice pižmovky ostruhaté. Jedná se o mimořádný úspěch Safari Parku Dvůr Králové. Za posledních 12 měsíců tyto velké agresivní husy nerozmnožila žádná jiná zoo na světě. Navíc jde o rozmnožení už ve druhé generaci. Otec mláďat se narodil ve Dvoře Králové a byl prvním mládětem pižmovky ostruhaté v Česku.
„Rodičovský pár si zbudoval hnízdo v kopřivách ve výběhu a vzorně na snůšce seděl. Inkubaci zvládli na výbornou, ale po vylíhnutí mláďat jsme skupinku přemístili do bezpečí zázemí,“ popisuje průběh výjimečného odchovu zoolog Michal Podhrázský.
Rozmnožení pižmovek je rarita i v širším měřítku. V uplynulých 12 měsících se to nepodařilo žádné zoologické zahradě. Jakmile mláďata trochu povyrostou, vypustí je zoologové do velké průchozí voliéry, kde se z přírůstku budou moci radovat i návštěvníci.
Safari park líhnutím dosáhl významného milníku: tyto neobyčejné ptáky rozmnožil už ve druhé generaci. „Otec mláďat je prvním mládětem pižmovky ostruhaté v českých a slovenských zoo. Vylíhl se ve Dvoře Králové v roce 2013,“ doplňuje zoolog. Bylo to i jedno z prvních rozmnožení v celé Evropě. Pižmovky ostruhaté se potom množily v Podkrkonoší ještě třikrát, naposledy před pěti lety. Celkem se včetně dvou letošních přírůstků v safari parku vylíhlo 43 mláďat.
Safari park je tak nejúspěšnějším evropským chovatelem. Pižmovky dnes žijí ve zhruba 15 zoo Evropy, přičemž většina z nich chová právě potomky ze Dvora Králové.
Chov pižmovek je obtížný. Jde o velmi agresivní zvířata, zejména v době rozmnožování a hnízdění. Nezřídka dokonce útočí i na ošetřovatele. Křídly, na kterých jim z ramene vyrůstá mohutná a ostrá kostěná ostruha, dovedou způsobit nepříjemná zranění.
Pižmovky ostruhaté patří k největším africkým husám. Samci mohou vážit až kolem sedmi kilogramů, samice jsou výrazně menší a váží kolem dvou až tří kilo. Živí se především rostlinnou stravou, ovšem často požírají také brouky puchýřníky. Z jejich těl si do organismu ukládají jed cantharidin. Mírně jedovaté je tím pádem i maso pižmovek. V safari parku jsou chované od roku 2012. K vidění jsou ve společném výběhu s kudu velkými, buvolci běločelými a několika druhy ptáků v klasické části areálu.