Safari Park Dvůr Králové připomene kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě

Safari Park Dvůr Králové připomene kritickou situaci nosorožců ve volné příroděSafari Park Dvůr Králové se v sobotu 19. září připojí k oslavám Světového dne nosorožců. Jeho cílem je ukázat na bezprostřední nebezpečí vyhubení, které nosorožcům hrozí, a na nutnost účinného boje s pytláky.
Velkou kouli z proutí a listí dostanou u příležitosti oslav svého dne nosorožci černí v Safari Parku Dvůr Králové. „Safari park patří k nejúspěšnějším chovatelům na světě. Mimořádné úspěchy v chovu a obrovská podpora veřejnosti nám navíc umožňují tato kriticky ohrožená zvířata vracet do přírody. V jejich záchraně sehráváme klíčovou roli,“ popisuje zoologický ředitel safari parku Jaroslav Hyjánek. „Pro oslavu Světového dne nosorožců není na světě lepší místo,“ dodává.
Na návštěvníky čeká soutěž o mimořádnou cenu. Kdo uspěje ve vědomostním kvízu, dostane možnost pod vedením zaměstnance safari parku navštívit zázemí chovu těchto lichokopytníků a seznámit se s nosorožcem hodně zblízka. Zapojit se do soutěže může kdokoli, herní tikety se budou rozdávat na stanovišti plném informací o životě nosorožců, jejich ochraně v přírodě i lidské péči, boji s pytláky nebo o tom, jak se liší jídelníčky nosorožců bílých a nosorožců černých.
Kdo najde v nosorožcích zalíbení, bude moci oba ve Dvoře chované druhy rovněž pozvat na jídlo. Do úspěšné kampaně Pozvi zvíře na oběd se u příležitosti světového dne připojí i nosorožec bílý. Jeho denní menu vyjde na 150 korun. Zvát nosorožce je možné přes e-shop safari parku nebo využitím QR kódů přímo u expozice.
Světový den nosorožců připomíná kritickou a stále se zhoršující situaci nosorožců v divočině. Stavy těchto zvířat decimují především pytláci, kteří obchodují s jejich rohovinou. Safari Park Dvůr Králové sehrává v ochraně a záchraně těchto lichokopytníků zcela mimořádnou roli. Je jediným, komu se na planetě povedlo rozmnožit nosorožce bílé severní. V současnosti, kdy na světě žijí poslední dvě samice „severních bílých“, vede safari park v rámci mezinárodního projektu BioRescue snahy o záchranu tohoto druhu formami asistované reprodukce. Obě samice patří Safari Parku Dvůr Králové a dnes žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta, kde je pravidelně navštěvují experti s cílem odebírání vajíček. Z těch se pomocí spermatu již uhynulých samců povedlo vytvořit již 3 životaschopná embrya, která má dle předpokladů odnosit náhradní matka.
Ve výbězích safari parku žije nyní 14 nosorožců černých východních. V přírodě jsou kriticky ohrožení, podle odborníků jich nezbývá víc než 800. Od sedmdesátých let se v Podkrkonoší narodilo 46 mláďat, což ze Dvora Králové dělá světovou špičku. Devět zvířat již safari park dopravil zpět do Afriky.
V posledních letech se obnovil i chov nosorožců bílých jižních. Dvůr Králové nyní chová zdaleka největší skupinu v Česku, která se má nadále rozrůstat o dospělá zvířata a v ideálním případě i o mláďata.

Program Světového dne nosorožců:

10:00 – 15:00
Co o nosorožcích nevíte
Informační stánek s přírodninami a soutěží

13:00, 14:30
Vyhlášení vítězů soutěže o setkání s nosorožci a exkluzivní prohlídku zázemí

14:00
Nosorožci se baví
Zábavná hostina pro nosorožce černé s komentářem

15:00
Povídání o nosorožcích
Setkejte se s ošetřovateli nosorožců a zeptejte se jich na vše, co vás zajímá