Safari Park Dvůr Králové: Lemuří bratři mají nová jména

Safari Park Dvůr Králové: Lemuří bratři mají nová jména. Foto (c) Kateřina BílkováDvojčata lemurů kata, která se narodila v červnu tohoto roku, dostala v sobotu nová jména. Zástupci Nadace ČEZ, hlavního partnera dvorského safari parku, lemuří bratry pojmenovali Toník a Honzík.
Dvorskou skupinu těchto madagaskarských poloopic tvoří kromě nových přírůstků, čtyři samice v čele s dominantní Madou a jeden dospělý samec, který je od roku 2016 otcem všech mláďat lemurů narozených v safari parku. „Rozhodli jsme se, že když se tito lemuří kluci narodili v Čechách, dáme jim typicky česká jména,“ říká Michaela Ziková, ředitelka a místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ.
Nadace ČEZ každoročně podporuje ochranářské aktivity dvorského safari parku, které se soustřeďují na pomoc volně žijícím populacím zvířat v Africe. „V projektu na záchranu nejohroženějších savců planety, nosorožců bílých severních, který dlouhodobě podporujeme, došlo v současné době k velkým pokrokům a jsme rádi, že můžeme být u toho,“ popisuje Michaela Ziková.
Na světě zůstávají poslední dvě samice tohoto druhu. Zvířata žijí nyní v keňské rezervaci Ol Pejeta a už nejsou schopna se přirozeně rozmnožit. Jejich poslední naděje na záchranu spočívá ve vývoji umělých metod reprodukce.
Letos v létě se dvorskému safari parku ve spolupráci se špičkovými zahraničními institucemi podařilo vyvinout vůbec první hybridní embryo nosorožce na světě, a to spojením semene ze samce bílého severního a vajíčka samice příbuzného nosorožce bílého jižního. „Nyní jsme připraveni odjet do Keni a odebrat z posledních dvou samic vajíčka, abychom mohli vytvořit čisté embryo,“ říká Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektu safari parku.
Navíc nová genetická studie potvrdila, že genetické zdroje, které jsou pro záchranu severních bílých nosorožců k dispozici, by měly zajistit dostatečnou variabilitu DNA pro případné obnovení jejich populace.
„Nadace a Skupina ČEZ je už více než 10 let jedním z našich nejvýznamnějších partnerů a díky jejich spolupráci se může rozvíjet nejen samotný safari park, ale jsme schopni mnohem účinněji pomáhat právě v Africe,“ zakončuje ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.