Levný benzínový křovinořez Avenberg Varadero XC-520

Avenberg Varadero XC 520
Letos mi opravdu nezbývá příliš času na údržbu zahrady a zejména na sekání trávy. Ta nám přerostla tak, že naše rotační sekačka si s ní už neporadí. Využil jsem tak možnosti zakoupit na aukčním portálu Aukro.cz nový benzínový křovinořez Avenberg Varadero XC-520.

Prodejce na Aukru uvádí následující informace o křovinořezu:
ZNAČKOVÝ VÝKONNÝ BENZÍNOVÝ KŘOVINOŘEZ AVENBERG Varadero XC-520 Žací nůž – trojzubec + Dvoustrunná žací hlava AV-Automatic s automatickým nastavením délky struny! Silný a výkonný motor s objemem 52 ccm! Kvalitní benzínový křovinořez německé značky AVENBERG. Záruka kvality! 2 roky plné záruky! Motor: dvoutaktní benzínový AVENBERG vzduchem chlazený Zdvihový objem: objem 52 ccm Zapalování: Bezkontaktní elektrické Výkon motoru: 1,6 kW 7500 ot. Objem nádrže: 1100 ml Délka hřídele: 1522 mm Průměr trubky: 26 mm Pevný hřídel a robustní úhlová převodovka Ergonomická antivibrační Bike řidítka Pouzdro z oceli Popruh na rameno Poměrový kanystr pro snadné namíchání paliva s olejem Hmotnost: 7,5 kg Šířka záběru s žacím nožem (trojzubcem): 26 cm Šířka záběru se strunou (automatická hlava): 43 cm Certifikace: Tüv GS, CE, EURO II Profesionální pomocník pro sečení trávy, řezání keřů a křovin a dosekávání trávy v obtížně přístupných místech jako jsou meze, svahy apod. Výkonný motor s objemem 52 ccm je ideální pro použití a je optimální pro správnou funkci stroje v déle zanedbávaných nebo dříve neudržovaných trávnících, při vyžínání křovin a svahů s dlouhou trávou. Křovinořez je vyroben z kvalitních a certifikovaných komponentů. Snadné přestavění stroje se žacího nože na strunovou hlavu. Snadné startování a nízká hlučnost. Ergonomická a antivibrační Bike řidítka zajišťují snadnou a pohodlnou manipulaci se strojem. VYUŽIJTE NEOPAKOVATELNOU ŠANCI POŘÍDIT NOVÝ A VÝKONNÝ BENZÍNOVÝ KŘOVINOŘEZ ZA NEUVĚŘITELNOU CENU !!!

Za dva tisíce korun + poštovné na první pohled atraktivní koupě. Křovinořez jsem si nechal doručit Českou poštou. Když jsem ho doma rozbalil, nemile mě překvapilo, že v balení chyběly čtyři šrouby, kterými má být uchycen motor k tyči křovinořezu, a objímka, kterou se má připevnit plastový kryt žací hlavy. Napsal jsem tedy prodejci následující e-mail:
“Dobrý večer,
krovinořez dorazil, v balení bohužel chybí objímka, která drží kryt plastového chrániče, který chrání obsluhu při sekání od odlétávajícího travního materiálu. Také chyběly šrouby pro jeho upevnění a zejména šrouby pro připevnění motoru k vlastní tyči křovinořezu. Šrouby pro připevnění motoru jsem nahradil jinými, ale chtěl jsem se zeptat, jestli není šance nějak získat tu chybějící objímku. Pokud byla přiložena do krabice k tyči, ani bych se nedivil, kdyby se ztratila při přepravě, protože ta podlouhlá krabice s tyčí nebyla zrovna ideálně zabalená. Bohužel jsem na chybějící součásti přišel až nyní při montáži
Díky za informaci, s pozdravem Michal Súkup”

Odpovědi jsem se bohužel nedočkal. Náhradní sponu mi vyrobili chlapi u nás v údržbě, za což jim patří můj dík.
Když už jsem se konečně s kompletně složeným křovinořezem objevil na zahradě, fiaskem skončil už pokus o první nastartování. Startovací lanko mi po zatažení za něj zůstalo v ruce. Třetí problém ještě předtím, než jsem se dopracoval k nějakému sekání trávy. Nebylo se čemu divit, protože uzlík, kterým bylo lanko uchyceno v kolečku startovacího mechanismu, byl upravdu jen o chlup větší než dírka, kterou se lanko protahuje. Musel jsem tak startovací mechanismus demontovat, natáhnout péro, které navíjí lanko, a lanko připevnit poctivějším dvojuzlem tak, aby se nepříjemnost s “utrženým” lankem neopakovala. Navíjení péra, které rádo vyskakuje, není zrovna příjemná činnost, tak jsem jen doufal, že už si ho nebudu muset zopakovat. Marně. Aniž bych posekal celou zahradu, mám za sebou tuhle opravu vyskakující pružiny už asi desetkrát. Když už se mi podařilo křovinořez zprovoznit, moc jsem si práce s ním neužil. To, že v popisu aukce na Aukru je uvedeno, že má křovinořez antivibrační říditka, je informace, o které si myslím své. Úplně se mi vybavila moje zkušenost ze studentské brigády, kdy jsem jeden den pracoval se sbíječkou a ruce se mi třásly ještě druhý den. Vibrace ale vem čert. Mnohem horší je skutečnost, že po necelé půhodině sekání křovinořezu z ničeho nic upadla žací hlava. Matka, kterou je žací hlava přichycena k tyči, je zapuštěná přímo v plastu, který zrovna ideálně nerozvádí teplo. Matka se tak při sekání přehřála a plast povolil… Na opravu žací hlavy jsem rezignoval a druhý den zakoupil už na první pohled výrazně kvalitnější strunovou žací hlavu značky Oregon. Bohužel se tak náklady na pořízení funkčního křovinořezu vyšvihly o dalších šet stovek. S žací hlavou Oregon, která má kolem uchycení k tyči poctivý plech namísto levného plastu, už snad žádný karambol tohoto typu nehrozí.
Doposud zmíněné nedostatky tohoto levného křovinořezu nejsou bohužel jediné. Během sekání jsem neustále bojoval s povolujícími se šrouby. Nejdříve sám od sebe povolil šroub, připevňující kryt vzduchového filtru, po něm i šroub, kterým je přichyceno vstřikování k válci. Důsledkem povolení tohoto šroubu je nepříjemná nemožnost nastartování křovinořezu (ve spojení s už zmiňovanou nutností čas od času znovu namotat péro startovacího mechanismu je to opravdu lahůdka).
V důsledku všechny patálie, hledání příčin nefunkčnosti a opravy, které jsem si užil s křovinořezem Avenberg Varadero XC-520, zabraly mnohem víc času než jeho vlastní používání. Teď už jen doufám, že mi tráva na zahradě už nikdy nepřeroste nad úrověň, kterou by nezvládla moje rotační sekačka.
Co uvést na závěr? Od levného křovinořezu nelze čekat zázraky. Levný stroj může jen překvapit. A to se taky stalo. Bohužel mě benzínový křovinořez Avenberg Varadero XC-520 zatím překvapil jen v tom negativním smyslu. Pokud jste majiteli tohoto křovinořezu, rád bych přivítal vaše postřehy a zkušenosti. Vyjádřit se můžete v diskuzi pod příspěvkem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..