Impozantní jeřáb bradavičnatý novým ptačím druhem v ZOO

Impozantní jeřáb bradavičnatý novým ptačím druhem v ZOODo kolekce ptačích druhů chovaných v Královédvorské zoo přibyla samice jeřába bradavičnatého, kterému se říká také laločnatý. Se svou výškou kolem 175 centimetrů je největším ze všech druhů afrických jeřábů. Návštěvníci mohou samici vidět ve výběhu vedle Pavilonu goril, ve společnosti antilop sitatunga, dvou husic modrokřídlých, dvou zoborožců kaferských a jednoho hadilova písaře. Všechna zvířata, až na hadilova písaře, přijala novou obyvatelku výběhu bez problémů. S hadilovem si samice poradila sama, bez zásahu ošetřovatelů.
Tříletá samice jeřába laločnatého přicestovala z Německa. Nejprve strávila měsíc v zázemí zoo na karanténě a po té, co byla ukončena všechna vyšetření, které potvrdily, že je v pořádku, byla převezena do výběhu. Zde se postupně seznamovala se stádem antilop sitatung, dvěma zoborožci kaferskými, dvěma husicemi modrokřídlými a jedním hadilovem písařem. Impozantní samici jeřába bradavičnatého si sitatungy a zoborožci jenom opatrně prohlíželi, ale hadilov na ní zkusil svou sílu. Samice si jeho pokusů dlouho nevšímala, ale když jí kopnul, elegantně se s ním vypořádala. Stačilo jí jenom roztáhnout obě křídla a ve výběhu nastal klid.
„Z příchodu samice jeřába bradavičnatého máme velikou radost. V novém prostředí se bez problémů aklimatizovala. Nyní již pracujeme na příchodu samce, tento druh se v zoologických zahradách množí zatím jen zřídka, rádi bychom se připojili k těm, kde se to daří“, sdělil zoolog Mgr. Michal Podhrazský.

Zdroj:

INFORMACE PRO MÉDIA – vydává ZOO Dvůr Králové
Dne: 11. 8. 2014
Jana Myslivečková
Tisková mluvčí
tel. +420 499 311 299
mob. +420 608 541 138
propagace@zoodvurkralove.cz
www.zoodvurkralove.cz
Informace připravil: Mgr. Michal Podhrazský, zoolog