Do Safari Parku Dvůr Králové se vrátili servalové

Do Safari Parku Dvůr Králové se vrátili servalové. Foto (c) Simona JiřičkováAfrické šelmy připomínající velké štíhlé kočky se srstí geparda se po dvouleté přestávce vrátily do safari parku. První zástupci servalů do zahrady přišli už v roce 1997. Jednalo se o pár Batula a Hýtu, jež uhynuli na přelomu roku 2016 a 2017. Nyní však mají návštěvnicí možnost vidět v expozici Pavilonu šelem novou roční samici, ke které během pár měsíců přibude samec.
Samice Roxana z francouzského Parc Zoo du Reynou dorazila do Dvora Králové na konci roku 2018. „Několik dalších týdnů strávilo zvíře na karanténě, než jsme jej přemístili do výběhu v návštěvnické části. Samice působí velmi zvědavě a nebojácně, s prostředím nové expozice se rychle sžila, a tak ji návštěvníci nemají během dne problém zahlédnout,“ říká zooložka Gabriela Linhart.
„Servalové jsou ve volné přírodě zpravidla samotáři, přesto ze zkušenosti víme, že pokud spojíme mladá zvířata, jedinci si na sebe mohou zvyknout a dlouhodobě žít v páru,“ vysvětluje zooložka. Stejně tomu tak bylo i u poslední dvojice servalů Batula a Hýty, kteři se v safari parku dožili úctyhodných 22 let a odchovali 44 koťat.
K Roxaně byl z toho důvodu vybrán o tři měsíce mladší samec, který pochází z nizozemské Zoo Tilburg. Pokud vše dobře půjde, první spojení tohoto páru plánují ošetřovatelé na přelom jara a léta.
Servalové obývají oblasti Afriky od Sahary na jih. Živí se drobnými savci nebo ptáky. Patří mezi šelmy s dokonalou technikou lovu – na kořist útočí prudkým skokem. Servalové jsou známí tím, že se dokáží díky silným tlapám z místa vymrštit až tři metry vysoko, stejně jako doskočit několik metrů do dálky. Na rozdíl od příbuzných karakalů jen zřídkakdy zaútočí na větší zvířata jako antilopy nebo gazely.
Novou samici mohou návštěvníci vidět ve výběhu poblíž Restaurantu Lemur nedaleko hlavního vchodu do zahrady.