Přes 15 tisíc euro na záchranu severních bílých nosorožců

Aukce obrazu vynesla přes 15 tisíc euro na záchranu severních bílých nosorožcůVe čtvrtek 5. října byl v Berlíně za 11 tisíc euro vydražen obraz samice nosorožce bílého severního Nabiré, jehož autorem je malíř Anton Molnár. Díky prodeji i dalších předmětů aukce celkově vynesla víc než 15 tisíc euro, které budou použity na záchranu nosorožců bílých severních umělými metodami rozmnožování.
„Díky dražbě, která se konala na prestižním místě v bezprostřední blízkosti Braniborské brány, jsme získali nejen další finance na záchranu nejohroženějších savců planety, ale také další podporovatele, kteří zjistili, jak významnou roli ZOO Dvůr Králové společně se svými partnery hraje v ochraně africké přírody,“ uvedl po dražbě Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo.
Hlavním draženým předmětem byl obraz Peace and Love for the Rhino (Mír a láska pro nosorožce) malíře Antona Molnára, jenž pochází z Maďarska a žije ve Francii. Velký zájem vzbudil také model lebky nosorožce, který byl vytisknut na 3D tiskárně, či model šatů se zvířecím vzorem od návrhářky Ingy Lieckfeldt.
Dražbu společnými silami uspořádaly IZW Berlín, Zoo Berlín a Zoo Dvůr Králové. Prostory pro aukci zdarma poskytl hotel Adlon Kempinski. Během slavnostního večera, jímž provázela v Německu velice populární televizní moderátorka Nina Ruge, vystoupili například profesor Thomas Hildebrandt z IZW Berlín, vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal či ředitel berlínské zoo Andreas Knierim. Celý projekt rovněž podpořila Jutta Koch-Unterseher, která má v berlínském senátu na starosti vědu a výzkum.
Největší pozornost si získal Anton Molnár, jenž uvedl, že obraz maloval technikou starých mistrů, kdy kladl na sebe velice jemné vrstvy barev, aby docílil co největšího dojmu prostoru. Zvláštní pozornost pak věnoval oku, které má působit melancholicky a vyjadřovat tak tesknou situaci, jíž musí nosorožci po celém světě čelit.
Nabiré byla posledním nosorožcem bílým severním, který žil v Evropě. V dvorské zoo uhynula v červenci 2015. Na světě jsou ještě tři zvířata tohoto druhu, samec Sudán a samice Nájin a Fatu. Všichni tři žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta, kam byli v roce 2009 převezeni ze ZOO Dvůr Králové.
Právě dvorská zoo je hlavním koordinátorem celosvětových snah o záchranu těchto nosorožců. Jejich jedinou nadějí jsou nově vyvíjené metody umělé reprodukce, jako je transfer embrya vytvořeného v umělých podmínkách do těla náhradní matky. Celý výzkum, který je na samé hranici současného vědeckého poznání, se neobejde bez finanční podpory veřejnosti a soukromých subjektů. Významným donorem v České republice je Nadace ČEZ.
Číslo konta WILDLIFE, na které je možné přispívat na africké projekty ZOO Dvůr Králové a pomáhat tak zvířatům přímo v Africe: 264350610/0300