Rubrika: Polsko

Tipy na výlet v Polsku

Zámek Ksiaz

Zámek KsiazHledáte-li tip na výlet a nemáte to daleko do Polska, můžete navštítit zámek Książ, který je největším zámkem Dolního Slezska a je zároveň třetí největší v Polsku. Zámek Ksiaz leží na okraji města Walbrzych a je výborně dostupný autem. Byl vybudován Bolkem I. v letech 1288-1292 jako důležitý prvek obrany před nájezdy z Čech. Častokrát ale měnil majitele. V roce 1941 byl zkonfiskován ve prospěch III. říše, následně byl přestavěn a v letech 1943-1945 využíván jako sídlo gestapa. V 70. letech 20. století prošel kompletní rekonstrukcí.

Výlet do Polského městečka Kudowa Zdrój

Výlet do Polského městečka Kudowa-ZdrójTuto sobotu jsme si “poněkud netradičně” vyrazili s rodinou na výlet do polského příhraničního městečka Kudowa-Zdrój. I v tuto dobu tam vyráží spousta Čechů za nákupy na místní tržnici. U stánků na tržnici lze platit v českých korunách, ale určitě se vyplatí vyměnit si ve směnárně koruny na zloté. Tam vás momentálně vyjde jeden zlotý na cca 6,10 Kč, zatímco stánkaři při platbě za zboží v korunách rádi používají kurs 1:10, tj. jeden zlotý za 10 Kč. Úspora bývá tedy třetinová.

Kudowa Zdrój – tržnice, Třebechovice pod Orebem

Kudowa Zdrój - tržnice, Třebechovice pod OrebemV sobotu 1.8. jsme vyrazili na neplánovaný výlet do Polska. Tradičním cílem bylo městečko Kudowa Zdrój. Na tržnici, kterou jsme navštívili jako první a kde není snad nic, co by stálo za to koupit, jsme strávili jen chvilku. S mírným sentimentem vzpomínám na doby, kdy jsme vyráželi do Polska za “výhodnými” nákupy a vraceli se zpátky se zásobami kapučína, čaje, cukrovinek, případně nějakou tou televizní anténou nebo autopotahy. Mnohem víc nás teď Polsko láká jako relativně neznámý a neprozkoumaný kus země prakticky za rohem.

Kudowa Zdrój (Kudowa Zdroj) – Polsko

Kudowa Zdrój (Kudowa Zdroj) - PolskoV sobotu 14. června jsme si při příležitosti oslavy mých brzkých narozenin absolvovali výlet do polského městečka Kudowa Zdrój (Lázně Chudoba). Poprvé jsme nemířili do Polska za účelem levného nákupu černého čaje, kapučína, čokoládových bonbónů, autopotahů nebo televizních antén na tržnici. Poprvé také odpadla kontrola na hranicích.