Ztráta safari parku přerostla 30 milionů. Pomáhá ale rekordní podpora příznivců

Ztráta safari parku přerostla 30 milionů. Pomáhá ale rekordní podpora příznivcůTrvající koronavirová omezení prohlubují velkou ztrátu v příjmech Safari Parku Dvůr Králové. Zahrada navzdory tomu krizi zvládá díky neutuchající pomoci tisíců svých příznivců. Ti chov a záchranu afrických zvířat v Podkrkonoší podporují miliony korun.
„Situace se stále zhoršuje. Velmi si proto ceníme neutuchající podpory veřejnosti, která nám pomáhá toto náročné období překlenout. Ke konci roku ztráty činily zhruba 30 milionů korun a nadále rostly. Bohužel stále nevíme, kdy se vše dostane k normálu a budeme moci naše příznivce přivítat zpět v areálu,“ říká ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Navzdory dramatickému vývoji nyní safari park nebude požadovat další kompenzace od svého zřizovatele. Královéhradecký kraj pomohl po první vlně pandemie 13,4 miliony korun.
Safari parku se daří situaci zvládat díky aktivní práci s podporovateli. Zcela mimořádná je podpora formou adopcí. Od ledna 2020 do konce ledna 2021 adoptovalo nějaké ze zvířat v safari parku 852 mecenášů. Safari park podpořili částkou 1,67 milionu korun. Pro srovnání – v roce 2019 zvíře adoptovalo 196 lidí, v roce 2018 179 lidí a v roce 2017 156 lidí.
„Zájem o adopce byl velký po celý rok. Ještě je však podpořilo vypsání naší historicky první adopční kampaně s názvem Africké zvíře do každé rodiny. Jen za prosinec přišlo tolik adopcí jako jindy za celý rok,“ vysvětluje Přemysl Rabas. Kampaň představila deset druhů typických pro safari park, které dosud neměly žádné adoptivní rodiče. Ke konci ledna z těchto zvířat již ani jedno nebylo „sirotkem“. Nejpopulárnějšími v adopcích jsou bodlín Telfairův, lev, žirafa, surikata nebo hrošík liberijský.
V rámci kampaně vzešli z losování tři vítězové, kteří dostanou možnost být na jeden den ošetřovateli v safari parku. Jsou to Soňa Tyčová, Lucie Mohlesová a Eliška Mudráková.
Mimořádné přízni se i nadále těší kampaň Pozvi zvíře na oběd. Do pomyslného Grand Restaurantu Afrika již lidé pozvali zvířata na jídlo 11,2tisíckrát a za hovězí maso, seno, potkany, tropické ovoce, ryby či hmyz už utratili téměř dva miliony korun. Nejoblíbenějšími jsou nadále surikaty, nejméně pozvánek obdrželi pelikáni. Na konci roku kampaň navíc nadšeně přebralo několik dalších zoologických zahrad.
Mezi podporovateli safari parku se objevila i řada zcela mimořádných příběhů. „Zaměstnanci COVID týmu z Infekční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové pozvali – podobně jako i další lidé – na oběd všechna zvířata z naší kampaně. Setkali jsme se i se seniory, kteří safari parku darovali celé prosincové rouškovné, a paní Milada Fafková safari parku odkázala dokonce rodinný dům za 4,5 milionu korun. Podpora lidí je až dojemná a já bych všem rád touto cestou vyjádřil velký dík. Bez pomoci veřejnosti bychom neměli šanci současnou situaci zvládnout,“ doplňuje Přemysl Rabas.
Po boku safari parku zůstali ve složité době také tradiční velcí partneři. Nadace ČEZ a ČEZ věnovaly v posledním roce na provoz zahrady a její záchranné projekty celkem téměř dva miliony korun. Silným partnerem zůstává i ČSOB, která safari park podpořila částkou dosahující přibližně 1,5 milionu korun.
V zastoupení všech milovníků afrických pivních speciálů věnoval Safari pivovar na ochranu nosorožců přes 80 tisíc korun – korunu za každý uvařený litr svého piva.
Aby safari park krizi přečkal, musel odložit například některé plánované opravy nebo navýšení mezd zaměstnanců. Uspokojivému výsledku hospodaření přispěla i příznivá letní návštěvnost nebo změna sazeb DPH z 15 na 10 procent v některých oblastech.
„Podpora veřejnosti a úsporná opatření nám pomáhají pokračovat v našem poslání, a dokonce připravovat pro naše příznivce novinky. Věřím, že je již brzy budeme moci přivítat přímo ve Dvoře,“ uzavírá Přemysl Rabas.