ZOO Dvůr Králové společně s Lesy ČR pokřtila mládě osináka afrického

ZOO Dvůr Králové společně s Lesy ČR pokřtila mládě osináka afrického. Foto (c) ZOO Dvůr KrálovéVůbec první mládě osináka afrického, které se kdy podařilo odchovat v českých nebo slovenských zoo, dostalo jméno. Výrobně technický ředitel státního podniku Lesy ČR Václav Lidický dnes v ZOO Dvůr Králové pokřtil mladého samečka jménem Forest.
„Spolupráce se ZOO Dvůr Králové je pro nás více než symbolická. Naše starost o české lesy se výborně doplňuje s činností královédvorské zahrady. Zároveň byl Josef Vágner, zakladatel českého safari, původně lesníkem, než se později stal ředitelem zoo ve Dvoře Králové,“ uvedl kmotr Václav Lidický v průběhu křtin.
„Osinák patří mezi typická lesní zvířata. Je příbuzný dikobraza, svým vzhledem ale připomíná spíše mix tří zvířat – zepředu vypadá trochu jako krysa a vzadu má ocas s dutými ostny, kterým dokáže chřestit podobně jako chřestýš,“ řekl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Mládě osináka se v ZOO Dvůr Králové narodilo 12. září 2015. Jeho rodiče, samice Osina a samec Klaus, jsou spolu necelý rok. Samici získala ZOO Dvůr Králové od zoo v Poznani, samec je původem z Německa. Rodina osináků obývá expozici společně s talapoiny severními. Jelikož je osinák noční zvíře, vzájemně se neruší – zatímco talapoini využívají prostor ve dne, osináci je vystřídají v noci. Obě zvířata se ve svém původním prostředí potkávají i v Africe.
Osináci žijí v tropických lesích střední a západní Afriky. Od dikobrazů se osináci liší svým štíhlejším tělem a také tím, že obývají převážně lesy a dokáží velmi dobře šplhat a skákat po stromech. Také jejich jídelníček se poněkud liší – dávají přednost plodům před tvrdšími kořínky nebo stonky rostlin.