ZOO Dvůr Králové se od soboty rozezní rytmy Afrického festivalu

ZOO Dvůr Králové se od soboty rozezní rytmy Afrického festivaluV sobotu 23. července bude ve dvorské zoo zahájen tradiční Festival Africa Live plný africké hudby, tanců, umění, ale i jídla a zábavy pro děti. Hlavními hvězdami festivalu jsou zimbabwská hudební a taneční skupina IYASA a trio vokalistů Insingizi.
Pestrý program však nabízí návštěvníkům i další africká vystoupení, těšit se tak mohou na bubeníky z Konga a Angoly, zpěváky a tanečníky z Gambie a Senegalu nebo skupinu Ngoma Africa z Tanzanie, jejichž hudba pronikla v posledních letech do celého světa.
„Cílem festivalu je především, aby se návštěvníci dobře bavili. Kromě toho bychom je ale rádi blíže seznámili s rozmanitou africkou kulturou. Proto kromě hudby a tanců zažijí i pravé africké tržiště se spoustou ručně vyráběných dekorací a předmětů, kulinářské speciality nebo budou moct sledovat při práci africkou sochařku Maudy Muhoni z umělecké komunity Tengenenge v Zimbabwe,“ uvedl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Vybrané večery budou patřit rytmickým koncertům skupiny IYASA, která letos zavítá do Evropy již popatnácté, nebo zimbabwské trojici a cappella zpěváků Insingizi. Chybět nebude oblíbené promítání filmů s africkou tematikou – dojde tak třeba na animovaný film pro děti Zambezia či slavné romantické drama Vzpomínky na Afriku. Večerní programy budou doplněny o oslnivou ohnivou show nebo vystoupení skupiny Sahar.
Afriku ještě více přiblíží vyprávění spisovatelky Zuzany Beranové, která v zoo dokonce uspořádá autogramiádu své nejnovější knihy Poslední nosorožec, nebo bývalé české diplomatky v Keni a Zimbabwe Marie Imbrové. Besedy budou probíhat v kavárně Karen v Neumannově vile.
Na své si během festivalu přijdou i děti. Každý den na ně čekají dovednostní úkoly a soutěže, za jejichž splnění získá každý malou odměnu. To vše doplněno oblíbeným malováním na obličej nebo zaplétáním typických afrických copánků.
Součástí programu bude také slavnostní pojmenování letošních mláďat – dvou samečků nosorožců černých a čtyř mláďat lemurů kata.

Program festivalu

Program festivalu Africa Live 2016

VSTUPNÉ FESTIVAL AFRICA LIVE 2015
Jednodenní vstup na celodenní program festivalu je v rámci vstupného do zoo
195,– Dospělý
150,– Dítě
Festivalové – platí na vstup do zoo po celou dobu festivalu i na všechny doprovodné aktivity
290,– Dospělý
220,– Dítě
Držitelé celoročních vstupenek na jméno mají vstup na festival a doprovodné aktivity ZDARMA!
590,– Dospělý – neomezený vstup do zoo po dobu 365 dnů od zakoupení (celoročně v prodeji)
450,– Dítě – neomezený vstup do zoo po dobu 365 dnů od zakoupení (celoročně v prodeji)
Večerní koncert IYASA a večerní koncert INSINGIZI
100,– Dospělý – jednorázový vstup na koncert
50,– Dítě – jednorázový vstup na koncert
Vstup jen na večerní program festivalu po 21. hodině
Dospělý 60,– Kč
Dítě 40,– Kč

V rámci programu festivalu vystoupí skupiny:
IYASA – hudební a taneční skupina ze Zimbabwe (http://www.iyasa.cz)
INSINGIZI – pánské vokální trio ze Zimbabwe (http://www.insingizi.net/)
MBUNDA AFRIKA – hudební skupiny umělců z Demokratické republiky Kongo a Guyney a dalších států (https://www.sukup.cz/dvur-kralove-nad-labem/bubny-z-afriky-mbunda-afrika/)
AFRIKANA – bubenická a taneční skupina umělců z Pobřeží Slonoviny, Konga a Angoly (http://agentura.irossler.cz/profily/tanec/9120/afrikana)
ANEBOAFRO – interpreti západoafrických písní a tanců s Abdulem Traore (http://www.aneboafro.cz/)
NJACHAS AFRICAN – západoafrický hudební a taneční soubor (http://njachas-african.webnode.cz/)
MARIMBA MAMA – soubor umělců hrajících na xylofony-marimby, bicí soupravy, rozmanité perkuse doplněné o vokály a dechové nástroje (http://marimbamama.webnode.cz/)
AFRICA NGOMA – hudební skupina složená s angolských bubeníků
SAHAR – skupina orientálních tanečnic vás překvapí uměleckým vystoupením inspirovaným kulturou a uměním severní Afriky. Sahar v překladu znamená rozbřesk, počátek něčeho nového a to je také to, co skupina Sahar chce svými představeními publiku předat.
Přednášky
AFRIKA NEVÁŽNĚ-VÁŽNĚ – Zuzana Beranová – 23.7.2016 od 12:15 do 13:00 v kavárně Karen
Přednáška plná afrického vtipu, nadsázky a humorných historek. Zuzana Beranová, vášnivá obdivovatelka africké přírody i kultury, vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově, pracovala pro MF DNES a následně působila na českých ambasádách v Nigérii, Keni a Zimbabwe. Zpracovala životopis Joy Adamsonové, slavné spisovatelky a ochránkyně přírody, která získala světovou proslulost díky lvici Else. Zuzana Beranová během přednášky představí také své dvě knihy “Všechny vůně Afriky” a “Poslední nosorožec”. Tyto knihy budou k prodeji na festivalu a autorka je po přednášce v rámci autogramiády obdaří svým podpisem.

Součástí festivalu bude i promítání následujících filmů:
ZAMBEZIA (2012) – Animovaný film, Mladý sokol Kai se přes zákazy svého otce vydá na dobrodružnou výpravu do bájného ptačího města Zambezia, aby se stal členem prestižní letky chránící město před útoky nepřátel.
HROŠI V AFRICE (1979) – Terence Hill a Bud Spencer si otevřou cestovní kancelář pod tropickým africkým sluncem. Jako rození smolaři však nemají lehký život a na jejich výpravy šokovaní turisté jen tak nezapomenou.
INVICTUS: NEPORAŽENÝ (2009) – Film v režii Clinta Eastwooda vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem, aby pomohl sjednotit zemi.
VZPOMÍNKY NA AFRIKU (1985) – oscarový snímek vyprávějící poutavý a pravdivý příběh Karen Blixenové (Meryl Streep), ženy obdivuhodně pevné vůle, která se svým nevěrným manželem (Klaus Maria Brandauer), řídí kolem roku 1914 kávovou plantáž v Keni. Ke svému překvapení začne Karen brzy zcela propadat kráse této exotické země, místních lidí a tajemného bílého lovce (Robert Redford).