Vybíjení nosorožců musí skončit! V ZOO Dvůr Králové vzplály zásoby rohoviny

Vybíjení nosorožců musí skončit! V ZOO Dvůr Králové vzplály zásoby rohoviny. Foto (c) Hynek GlosV úterý 19. září bylo ve dvorské zoo demonstrativně spáleno více než 33 kg nosorožčích rohů. Vatru zapálili světově uznávaný ochranář Richard Leakey spolu s modelkou Veronikou Vařekovou a keňskou ochranářkou Paulou Kahumbu.
„Mnoho lidí nemůže pochopit, proč rohovinu ničíme. Je to ale ta nejlepší věc, jak s rohy nosorožců naložit. Když jsme v Keni na konci 80. let spálili slonovinu, zhruba po půl roce její cena rapidně klesla a nám se i díky tomu podařilo dramaticky snížit množství upytlačených slonů. Lidé si totiž začali uvědomovat, že za nákupem předmětů ze slonoviny stojí mrtvá zvířata,“ řekl během ceremoniálu jeden z hlavních hostů a podporovatelů ochranář Richard Leakey. Právě on bojoval proti pytlákům v Africe od nástupu do své funkce v Kenya Wildlife Service na konci 80. let.

Akci Burn Horns Save Rhinos zorganizovala ZOO Dvůr Králové ve spolupráci s Celní správou už podruhé. V roce 2014 tu bylo zničeno více než půl metráku rohoviny. „Pokud nebudeme proti obchodu s rohovinou bojovat, brzy přijde chvíle, kdy nosorožci zcela zmizí z naší planety. Spálením rohoviny chceme vyslat světu jasný vzkaz, že rohy patří nosorožcům a ne lidem,“ pronesl na úvod slavnostního aktu ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Dvorská zoo vede dlouholeté snahy o záchranu nosorožčí populace ve volné přírodě a snaží se celosvětově upozorňovat na jejich tíživou situaci nejen v Africe, ale i Asii. V úterý zoo svou přítomností podpořili další osobnosti ochranářského světa. Společně s Richardem Leakeym podpálila vatru s rohovinou také česká modelka, která je zároveň členkou správní rady organizace African Wildlife Foundation, Veronika Vařeková a keňská ochranářka Paula Kahumbu.
„Dnes jsme se tu sešli z jednoho prostého důvodu, abychom ukázali, že Česká republika dokáže být důležitým hráčem na poli ochrany přírody. Zatímco na jihu Afriky v současné době bohužel probíhají první legální dražby rohů, my tu dnes rohovinu zničíme, abychom symbolicky upozornili na to, že obchodování s ní je zcela nesmyslné. Děkuji dvorské zoo za to, co dělá,“ uvedla během svého proslovu Veronika Vařeková.
Vyvražďování nosorožců je přímým důsledkem vysoké poptávky po rohovině a obchodování s ní. Přestože bylo vědecky prokázáno, že užívání nosorožčích rohů nemá žádné léčebné účinky, které jim jsou přisuzovány, jsou stále vysoce ceněným zbožím na trzích východní Asie.
Celou věc navíc komplikuje fakt, že v Jihoafrické republice byl na jaře tohoto roku zrušen zákaz domácího obchodu s rohovinou.
„Sdílejte vaše fotografie a videa na sociálních sítích a pošlete tak zprávu o dnešní události dál. Dvorská kampaň Burn Horns Save Rhinos, jíž jsme dnes všichni součástí, může pomoci zastavit vybíjení nosorožců. Pošleme společně tuto zprávu celému světu,“ vyslovila závěrem své přání jedna z nejvýznamnějších keňských ochranářek Paula Kahumbu.
Spálení rohoviny ve Dvoře Králové podporovali rovněž Jane Goodallová, Ian Craig, Monika Leová, Thu Minh, Tony Fitzjohn a další. Více na www.burnhorns.org


Richard Leakey – keňský antropolog, ochránce přírody a politik. Proslavil se paleontologickými nálezy ve východní Africe. Téměř dvacet let působil jako ředitel National Museums of Kenya. Na konci 80. let pak stanul v čele vládního oddělení, které přetvořil na Kenya Wildlife Service (KWS) věnující se ochraně keňské divočiny. Inicioval kampaně na záchranu volně žijících zvířat, zejména se zasadil o snížení pytláctví v Keni, bojoval proti korupci a zorganizoval historicky první pálení slonoviny a rohoviny na světě. V roce 1993 se stal obětí vážné letecké nehody, kvůli které mu musely být amputovány obě nohy. Nikdy nebylo definitivně potvrzeno, zda šlo o atentát nebo závadu. Rok po nehodě Leakey rezignoval na svoji funkci v KWS a začal se věnovat politice, psaní a přednášení na univerzitách. Do KWS se dvakrát vrátil a v současné době tam působí jako předseda správní rady. Vrátil se i k antropologické práci, přednáší na Univerzitě Stony Brook v USA a stále se podílí na výzkumech u jezera Turkana.

Paula Kahumbu – keňská ochranářka. V současné době vede keňskou nevládní organizaci Wildlife Direct a stojí v čele kampaně na záchranu slonů Hands Off Our Elephants, která si klade za cíl zapojit do ochrany slonů zejména místní komunity. Její organizace se v Keni mimo jiné snaží dostat před soud členy pašeráckých kartelů. Stejně jako Richard Leakey i Paula Kahumbu v minulosti pracovala pro Kenya Wildlife Service. Kromě ochrany přírody se věnuje psaní a pracuje pro Univerzitu v Princetonu.

Veronika Vařeková – světová top modelka českého původu, která se kromě modelingu věnuje také ochraně africké přírody. Byla modelkou pro Victoria’s Secret a jako dívka roku se objevila i na obálce plavkového speciálu Sports Illustrated. V současnosti je členkou správní rady organizace African Wildlife Foundation, s níž se snaží o udržitelný rozvoj v afrických zemích – sama Veronika Vařeková působí zejména ve Rwandě. Spolupracuje se ZOO Dvůr Králové na záchraně nosorožců ve volné přírodě a zároveň podporuje jejich návrat z dvorské zoo zpět do Afriky. V České republice se podílí na projektu SOS vesniček a stala se také patronkou Kojeneckého ústavu v Olomouci.