V ZOO Dvůr Králové se už podruhé podařilo odchovat mláďata karakalů

V ZOO Dvůr Králové se už podruhé podařilo odchovat mláďata karakalů. Foto (c) Simona JiřičkováV ZOO Dvůr Králové se i letos mohou návštěvníci těšit na modrooká koťata s černými štětinkami na uších. Tři mláďata karakalů, která se narodila 15. března, už chodí ven a pod dozorem své matky Keiry nebojácně prozkoumávají venkovní expozici. V roce 2015 se dvorské zoo povedlo vůbec poprvé odchovat dvě koťata karakalů. Na tento úspěch navázala zahrada i letos. „Na rozdíl od loňského roku, kdy byl vztah samce Mazuriho se samicí Keirou zpočátku trochu napjatý, proběhlo letošní spojování zvířat bez jakýchkoli problémů. Na samici bylo znát, že se na Mazuriho těšila,“ říká zooložka Gabriela Linhart.
Karakalové jsou spíše samotářští tvorové, dvojice v dvorské zoo spolu však vychází dobře i mimo období páření. „Z tohoto důvodu jsme Mazuriho oddělili, až ve chvíli, kdy se blížil Keiřin porod. Je důležité, aby matka měla klid a nic ji nerušilo v péči o mláďata,“ vysvětluje Gabriela Linhart a doplňuje, že samice se o své potomky, dva samečky a jednu samičku, vzorně stará.
Karakal je středně velká kočkovitá šelma, jejímž typickým znakem jsou černé štětinky na konci uší. Také díky tomuto znaku je v Africe nazývána „rudý rys“ nebo „africký rys“. Žije v Africe a Asii a pyšní se mimořádnými loveckými schopnostmi. Kromě silných zadních končetin, které mu umožňují vyskočit i několik metrů vysoko, aby lapil kořist, má karakal také výborný sluch a je považován za nejrychlejší kočku mezi malými šelmami.
Loňská koťata karakalů se stala nejoblíbenějšími mláďaty dvorské zahrady roku 2015 a zároveň se jejich fotografie stala po svém prvním zveřejnění na facebookovém profilu zoo nejsdílenější fotografií královédvorské zahrady minulého roku.