První letošní mládě nosorožce dvourohého je na světě

První letošní mládě nosorožce dvourohého je na světěZOO Dvůr Králové i letos potvrzuje, že je jedním z nejlepších chovatelů nosorožců na světě. Ve čtvrtek 9. června se tu narodilo 42. mládě nosorožce dvourohého. Další dvě samice tohoto kriticky ohroženého druhu jsou březí. Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v České republice.
Matkou nového přírůstku se stala samice Jasmína, která se narodila ve dvorské zoo před šesti lety. Otcem je desetiletý Davu pocházející ze zoo v německém Krefeldu. Davu ve Dvoře Králové zplodil už třetího potomka.
„Samice začala rodit ve čtvrtek před šestou hodinou večer. Porod proběhl zcela hladce a bez jakéhokoli zásahu ošetřovatelů, což považujeme za velký úspěch. Jasmína je prvorodička,“ uvádí ošetřovatelka nosorožců Veronika Hošková.
„Matka i mládě jsou v pořádku, mládě váží 32 kg a ihned po porodu začalo sát mléko. Březost samice trvala 452 dní, to je u nosorožců dvourohých standardní délka,“ doplňuje kurátor kopytníků Jiří Hrubý.


V současné době se skupina nosorožců dvourohých ve dvorské zoo rozrostla na 16 jedinců, což je největší skupina chovaná v Evropě. Další dvě samice Eva a Jola jsou březí.
Na konci června je naplánován převoz dalšího nosorožce dvourohého z dvorského chovu, samice Elišky, do národního parku Mkomazi v Tanzanii. Eliška se připojí ke skupině nosorožců, kterou sem dvorská zoo vrátila už v roce 2009 a která pod africkým sluncem úspěšně odchovala už dvě mláďata.

Konto WILDLIFE: 264350610/0300

Budeme rádi, pokud se k nám přidáte a budete zvířatům, zejména v Africe, pomáhat s námi! Přispějte na naše konto Wildlife, které slouží přímo k financování konkrétních záchranných projektů. Jde především o transporty zvířat, veterinární zákroky, ale i o zabezpečení zvířat v Africe pomocí obojků nebo zlepšení systémů, které chrání zvířata před pytláky. A výhledově vidíme náš úkol i v práci s komunitami, které žijí v oblastech, kam zvířata vracíme. Bez účasti místních lidí, bez toho, že sami budou mít zájem svou úchvatnou přírodu chránit, by totiž žádná africká zvířata neměla šanci – a na mnoha místech si Afričané svých zvířat už umějí vážit.