Problematika nelegálního obchodování s ohroženými druhy na pražském letišti

Problematika nelegálního obchodování s ohroženými druhy na pražském letištiLetiště Václava Havla Praha, 12. června 2017 – Na pražském Letišti Václava Havla byla dnes zahájena interaktivní výstava ke kampani „Wild For Life“, v níž celebrity z celého světa vyzývají k zastavení nelegálního obchodu s ohroženými druhy. Nekupujte si produkty tradiční čínské medicíny a zboží, které může být vyrobené z částí ohrožených druhů zvířat, zní hlavní poselství kampaně. Díky kampani se může na chvíli a virtuálně stát ohroženým druhem každý z nás a napomoci tak šíření osvětových informací.
Každoročně je celosvětově v průměru zabito 30 000 slonů, jejich počty setrvale klesají o 8 procent ročně, tempo úbytku se ještě zrychlilo mezi roky 2007 a 2014, a to mimo jiné kvůli nárůstu pytláctví. Každý den jsou upytlačeni 3 nosorožci. Medvěd malajský, který je nejmenší z 8 druhů medvědů, je loven převážně kvůli žlučníku, který se využívá v tradiční čínské medicíně, a tlapám, které jsou považovány za delikatesu. V Číně a Vietnamu těmto medvědům zaživa za extrémních bolestí odebírají žluč. Mezi lety 2005 – 2015 přišlo o život na 1 milion luskounů. Ti jsou aktuálně považováni za savce nejvíce ohrožené nelegálním obchodem, který stojí za uvedenými katastrofickými čísly. Jen cena slonoviny stoupla za posledních 25 let ze 100 amerických dolarů až na současných 2200 USD za kilogram kvůli rostoucí poptávce po slonovině hlavně v Číně a Hongkongu. Vzácné druhy dnes vymírají především pro módní tretky, luxusní delikatesy, sběratelské trofeje, ale i tradiční asijskou medicínu.
Spolu s nadměrným vytěžováním zdrojů, změnou klimatu a ztrátou přirozeného prostředí mnoha druhů způsobilo toto pustošení nebývalý pokles cenné biodiverzity na Zemi. OSN – prostřednictvím svého Programu pro životní prostředí UNEP – na to odpovědělo mj. před rokem spuštěnou celosvětovou kampaní zaměřenou proti ilegálnímu obchodu se zvířaty, který přivedl několik malých a velkých druhů celosvětově chráněných skrze úmluvu CITES[2] až na pokraj vyhynutí. Osvětová kampaň WILD FOR LIFE si klade za cíl zapojit jednotlivce, podniky i vlády do procesu osvěty, přijímání závazků a využívání kontaktů, které společně napomůžou omezit ilegální obchod. Podpořily ji světové celebrity jako topmodelka Gisele Bündchenová, herec Adrian Grenier, fotbalová hvězda Neymar Jr. nebo slavná britská bioložka studující primáty Jane Goodallová.
Kampaň oslovila již přes miliardu lidí po celém světě a stala se nejúspěšnější digitální kampaní OSN zaměřenou na životní prostředí vůbec. Díky ní přistoupily k závazkům posilujícím ochranu CITES druhů takové země jako Čína, Vietnam a Angola. Například Čína ohlásila na konec letošního roku úplný zákaz prodeje slonoviny. Ve všech zemích kampaň využívá sociálních sítí a možnosti identifikace nejširší veřejnosti s ohroženými druhy pomocí speciální fotoaplikace. Kdokoli se do ní může zapojit přes https://wildfor.life/, kde je pomocí krátkého testu identifikován s obrázkem odpovídajícího ohroženého zvířete nebo rostliny (tygra, nosorožce, orangutana, palisandru apod.). Obrázek zvířete a jednotlivce se spojí a člověk se tak virtuálně stane tváří ohroženého druhu. Své foto pak může sdílet na Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítích.
Kampaň Wild for Life doprovází i dnes slavnostně otevřená výstava, která putuje hlavně po mezinárodních letištích. Objevila se už v keňském Nairobi nebo čínské Šanghaji a Pekingu. Nyní díky podpoře Ministerstva životního prostředí, Letiště Praha a.s. a Zoo Dvůr Králové na šest měsíců zakotví na pražském letišti Václava Havla.
Zástupce ředitele UNEP Ibrahim Tiaw při příležitosti zahájení výstavy v Praze říká: “Dá se říci, že už došlo k významnému politickému posunu směrem k potírání nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy, ale stále jsme daleko od jistoty, že ohrožené vzácné druhy přežijí. Klíčem k našemu úspěchu je zaručit, že lidé budou informovaní a vědomi si toho, že je nejvyšší čas změnit dosavadní chování. Mezinárodní letiště jsou ideálním místem pro šíření vzkazu kampaně Wild for Life k co největšímu počtu lidí, proto jsme teď v Praze a děkujeme našim partnerům v ČR za jejich zásadní podporu.”
Česká republika je bohužel významnou tranzitní zemí, přes kterou putují např. nosorožčí rohy a slonovina směrem na asijské trhy. Za porušení zákona o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin u nás hrozí až osmileté vězení, při přestupcích může ČIŽP uložit pokutu do výše 1, 5 milionu korun. Na území České republiky se v minulých letech vyskytlo několik případů nelegálního obchodu s rohovinou, které svým rozsahem hraničí až s organizovaným zločinem. Kontrolní orgány CITES, tedy ČIŽP a Celní správa ČR, zjistily, že v celé řadě případů došlo k pokusům nebo k prokazatelnému zneužití loveckých trofejí z nosorožců dovážených z JAR pro komerční účely.
“V České republice se snažíme, aby pašování produktů z ohrožených druhů bylo bráno a u soudů bylo prokazováno za vážnou kriminální činnost zrovna tak jako uplácení, praní peněz a pašování zbraní či drog. Doufám, že výstava instalovaná mezi Terminálem 1 a 2 na ruzyňském letišti a facebooková kampaň Ministerstva životního prostředí vtáhnou do kampaně Wild for Life další lidi a pomůžou změnit jejich postoj k tématu, které se týká nás všech,” dodává náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.
A česká Miss Earth 2013 Monika Leová, jedna z tváří kampaně a spolupracovnice královédvorské zoo v boji proti nelegálnímu obchodu s rohovinou se přidává: „Současný nárůst poptávky po rohovině by mohl vést až k úplnému vyhynutí nosorožců. Sama jsem ve svém okolí poznala, že někteří lidé stále věří v léčivé účinky rohoviny. Díky spolupráci se ZOO Dvůr Králové vím, jak devastující důsledky pro nosorožce tato mylná víra může mít. Snažím se proto na kritickou situaci nosorožců upozornit a pomoci přesvědčit případné konzumenty, že jakékoli užívání rohoviny je nepřijatelné.“
V listopadu 2015 proto také podepsala Česká republika s Vietnamem historicky první mezistátní deklaraci o spolupráci v agendě obchodování s ohroženými druhy. Nové česko-vietnamské aktivity mají mimo jiné zjistit aktuální stav povědomí početné vietnamské komunity o nelegálním obchodu s rohovinou a s ním spojenými riziky. Podepsaná deklarace pomáhá k systematické, intenzivní a věcné výměně informací v oblasti úmluvy CITES, se zvláštním zřetelem na obchod s nosorožčí rohovinou, a také ke spolupráci v oblasti osvěty a výchovy jak ve Vietnamu, tak v České republice.
K záchraně nosorožců významně a dlouhodobě přispívá ZOO Dvůr Králové, která na sebe upozornila svou celosvětovou kampaní Burn Horns Save Rhinos! (Spalte rohy, zachraňte nosorožce!). V září 2014 veřejně spálila více než 50 kilogramů zabavené rohoviny, aby dala najevo, že obchod s ní považuje za nepřijatelný a že rohovina ve skutečnosti nemá žádnou hodnotu. Kromě toho ZOO Dvůr Králové vrací nosorožce zpátky do Afriky, kde se zvířatům narozeným v zoo už podařilo přivést na svět mláďata. Společně se špičkovými vědci dvorská zoo také vyvíjí metody asistované reprodukce pro záchranu nejohroženějších savců současnosti, nosorožců tuponosých severních.