Ohlédnutí za letní sezónou ZOO ve Dvoře Králové nad Labem

Ohlédnutí za letní sezónou ZOO ve Dvoře Králové nad LabemJak si tak za oknem sluníčko pohrává s padajícími listy stromů v barvách podzimu, přichází chvilka pro ohlédnutí se za právě proběhlou letní sezónou v naší královédvorské ZOO. Sám za sebe musím říct, že letošní ZOO jsem si opravdu užil. Po letech, kdy jsem si kladl otázku, kam se jen ztratil zájem ZOO o návštěvníka (klienta), se koncem loňského roku začalo blýskat na lepší časy.
Do funkce ředitele ZOO byl jmenován Přemysl Rabas, před kterým stál nelehký úkol – napravit její pošramocenou reputaci, přitáhnout zpět zájem potenciálních návštěvníků a následně co nejlépe uspokojit jejich potřeby. Vždyť co nebo kdo přitáhne do ZOO nové návštěvníky lépe než ti, kterým se u nás v ZOO opravdu líbilo a o svém zážitku se podělí s ostatními?! Díky novému vedení se ZOO začala více proklientsky orientovat, mnohem více komunikovat s médii i veřejností a začala pracovat na řadě přínosných novinek pro své návštěvníky. Celkovou změnu image ZOO podtrhuje nový vizuální styl v čele s novým logem. Ústup od dřívější šedi budov po vizuální stránce ZOO zcela jistě zatraktivnil.


Za velice podstanou považuju změnu v režimu provozu safari, které bylo po rozhodnutí předchozího vedení ZOO vyhrazeno pouze pro automobily a technicky zastaralé safaribusy. Díky nově vybudované lávce nad výběhy afrických kopytníků, tzv. twigaduktu, se podařilo navrátit do safari pěší návštěvníky, kteří dále dostali možnost projet si zbytek safari novými, modernějšími a mnohem ekologičtějšími safaribusy. Tato změna byla možná za cenu částečného omezení návštěvníků, kteří projížďku po safari absolvovali ve svých vlastních vozech. Jak se ale podle mě ukázalo, na zážitku z  projížďky vlastním autem po safari to mnoho neubralo. Zkrátka nepřišli ani ti, kteří si chtěli trasu safari pro automobily užít, aniž by museli sedět za volantem svého vozu. Pro ně totiž ZOO připravila dva zbrusu nové Afrika expresy, terénní vozy s přívěsy, které je za odborného výkladu řidiče provezly kompletní trasou safari.

Co se dále letos v ZOO povedlo? Jednoznačně musím zmínit nově vybudované Lanové hřiště u Rotundy, o jehož kvalitách hovoří fakt, že se mu v kategorii velkých hřišť podařilo získat titul Dřevěná stavba roku 2013. Hřiště bylo opravdu velkým lákadlem nejen pro děti ale často i pro jejich dospělý doprovod. V průběhu letní sezóny byla také u pěší cesty k safari vybudována a zprovozněna lanová dráha, která dostala jméno “Katika Miti”.

Dále jako jednoznačně pozitivní vnímám snížení cen vstupného, které byly v loňské sezóně nastaveny trochu příliš vysoko. Podle mě právě vysoké vstupné spojené navíc s výrazným omezením pro pěší návštěvníky stálo v minulosti za propadem v návštěvnosti ZOO. Letos, jak se zdá, se podařilo ceny běžných vstupenek i pernamentek nastavit rozumně a i tento fakt zřejmě stojí za zvýšením návštěvnosti oproti letem bezprostředně minulým. Jak se ukázalo, investice do pernamentek pro celou naši rodinu se opravdu zhodnotila. Díky této drobné investici jsme v ZOO strávili nespočet hodin aktivního odpočinku v nádherném a zajímavém prostředí, kde jsme v dnešní uspěchané a stresující době načerpali mnoho energie.
Letošních zážitků ze ZOO máme spoustu a těžko nezapomenout na některé z nich. A tak ani tento příspěvek nebude úplným výčtem toho, čím mě letošní letní sezóna v ZOO uspokojila. Ale jedno je jasné, léto v ZOO bylo opravdu super!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..