Hnutí ANO: Desetikoalice nebude fungovat, Piráti se lekli odpovědnosti

Hnutí ANO: Desetikoalice nebude fungovat, Piráti se lekli odpovědnosti. Foto (c) ANO 2011Hnutí ANO považuje řešení spojit do jedné vládnoucí koalice v Královéhradeckém kraji 10 různých subjektů za mimořádně nešťastné řešení, které zabrzdí už tak skoro zastavený rozvoj regionu.„Myslím si, že členové koalice nebudou své koaliční partnery ani schopni vyjmenovat kolik jich je. Kde jsou prohlášení generála Červíčka, že na vládnutí v kraji by se měly podílet nejsilnější subjekty? Jeho slovo prostě nemá a bohužel nikdy nemělo žádnou váhu. Desetikoalice je výsledek politikaření politických dinosaurů a ne výsledek vůle voličů, “ komentoval dohodu o budoucí krajské vládě lídr hnutí ANO Jaromír Dědeček.
Podle posledních informací z médií se má na budoucí vládě v Královéhradeckém kraji podílet ODS, STAN, Východočeši, Piráti, KDU-ČSL, VPM, Nestraníci, TOP 09, HDK a LES. „Skoro se mi chce říct: není to málo Antone Pavloviči? Všeobecně se vědělo, že sedmičlenná protibabišovská koalice v uplynulých čtyřech letech nefungovala. S deseti členy to bude ještě podstatně horší,“ komentuje situaci Jaromír Dědeček.

Hnutí  ANO ctí vůli voličů, a proto aktivně dojednávalo silnou koalici složenou ze dvou vítězů,  ANO a ODS  doplněnou o ČSSD s pohodlnou většinou 28 hlasů. Druhou variantou místo kočkopsí desetikoalice byla trojkoalice složená z hnutí ANO, Pirátů a ČSSD s tím, že hnutí ANO Pirátům nabízelo i post hejtmana. Rozhodnutí Pirátů vnímá hnutí ANO jako odmítnutí odpovědnosti a vzdání se možnosti reálně prosadit svůj program.„Možná lepší termín je, že se Piráti pod tíhou odpovědnosti zhroutili. Program jednotlivých stran je natolik různý, že nikdo z členů ho vlastně ani prosadit nemůže, aniž by nešel přímo proti někomu ve vlastní koalici,“ vysvětluje Jaromír Dědeček.

Postup ODS hodnotí hnutí ANO jako velmi neseriózní, když  Martin Červíček při rozhovorech už před měsícem na setkání  s hnutím ANO deklaroval zájem jít do koalice právě s ANO. A potvrdil to i včera. Ve skutečnosti šlo jen o politický manévr protřelého politického šíbra, který chtěl víc času na přípravu desetikoalice. „Mrzí mě, že pan Červíček nevyužil příležitosti napravit svou reputaci člověka, který si nikdy pevně nestojí za svým názorem a opět otočil sotva trochu zafoukalo od STAN a Východočechů,“ komentovala výsledky dvojka kandidátky Ivana Hantschová. Stejně podivné je podle hnutí ANO rozhodnutí Pirátů akceptovat kumulaci senátorské a hejtmanské funkce, když právě Piráti stojí naprosto zásadně proti kumulaci funkcí.