Hlavní sezonu zahájí dvorská zoo s novou posilou – medojedem kapským

Hlavní sezonu zahájí dvorská zoo s novou zvířecí posilou – medojedem kapským - foto (c) ZOO Dvůr KrálovéJedno z nejodvážnějších zvířat Afriky, medojeda kapského, mohou návštěvníci nově vidět v dvorské zoologické zahradě. Po příchodu samce Oketze se ZOO Dvůr Králové stala druhou zahradou v ČR a pátou v Evropě, která tuto houževnatou a inteligentní šelmu chová.
Oketz se narodil v roce 2004 v pražské zoo a do roku 2015 žil v Izraeli. „Po příchodu k nám jsme ho nechali nějakou dobu v zázemí zoo, aby si zvykl na nové prostředí. Současně jsme mu připravili řádně zabezpečený výběh – tyto šelmy jsou známé svojí schopností najít únik skoro odkudkoli,“ popisuje nový přírůstek dvorská zooložka Gabriela Linhart.
Medojed nemá v přírodě téměř žádného přirozeného nepřítele. Jeho robustní a svalnaté tělo pokrývá volná kůže se silnou hrubou srstí. Díky této tělesné konstituci je mimořádně odolný vůči hadímu uštknutí nebo kousnutí hmyzem, dokáže se ubránit i proti útokům lva nebo levharta.
Přestože jsou tyto lasicovité šelmy spíše samotářskými tvory, v zajetí jsou nezřídka chovány v páru. Vyskytují se téměř po celém africkém kontinentě s výjimkou extrémně suchých míst. Vyhýbají se také pralesům. „Oketz žil od narození se svojí sestrou Dvash, k nám už přišel pouze samec. Naším cílem je mu co nejdříve sehnat samičku a pokusit se o odchov,“ doplňuje Gabriela Linhart.
Medojed je všežravec, živí se ptáky, malými savci, ale dokáže ulovit i jedovatého hada. Nepohrdne ovocem nebo hlízami, jeho nejoblíbenější specialitou je však med, podle něhož získal i své jméno.