Evropský unikát: V safari parku vyrůstají čtyři mláďata marabua afrického

V safari parku se narodil medojed. Mládě „od Ježíška“ se odborníkům ukazuje až nyní. Foto (c) Kateřina BílkováZcela mimořádná je chovná sezona marabu afrických v Safari Parku Dvůr Králové. Pod rodiči i pěstouny tu rostou čtyři mláďata. To je v kontextu zoologických zahrad výjimečné. Samotné rozmnožování těchto mrchožravých čápů je stále neobvyklé. Naprostou raritou je tak vysoký počet odchovů. Jeden z odchovaných ptáků zamíří na počátku dubna do Itálie, kde založí nový chov.
„Marabu je v zoologických zahradách celkem častým druhem, ale odchovy jsou stále mimořádné,“ říká zoolog Michal Podhrázský. V Evropě chová tyto mohutné africké čápy hned 93 zahrad v počtu takřka 300 jedinců, odchovy se ale daří jen v pěti z nich. Dvůr patří k naprosté špičce a chová také jedno z největších hejn mimo Afriku, které tvoří 12 ptáků různého věku.
Chov je složitý v mnoha ohledech. Hlavními problémy jsou náročnost na prostor a vzájemná agresivita. Sestavit harmonický pár trvá i několik let a mohou to doprovázet i smrtelné potyčky. Riziko bitek navíc přetrvává, i když se pár konečně spojí. Pro marabuy proto dvorští odborníci vybudovali na zimu rozlehlé zázemí se zvláštními průchozími boxy. Protože agresivita se může v omezeném prostoru stupňovat, je třeba snížit všechna rizika. „Zimní boxy ve Dvoře jsou rozdělené průhlednými přepážkami se dvěma průchody. Pokud je mezi samcem a samicí napětí, jednoduše prochází ubikací tak dlouho, než napětí odezní,“ popisuje zoolog. Za tyto nadstandardní podmínky se mrchožraví čápi ošetřovatelům letos odměnili rekordní nadílkou čtyř mláďat.
V současné době žijí v safari parku dva chovné páry. Oba se rozmnožují, ovšem jen jeden se osvědčil v odchovu. Vejce ošetřovatelé odeberou, nahradí je podkladky, a jakmile se ptáče začne klubat, okamžitě putuje zpět pod rodiče či pěstouny. „Nechceme riskovat ztrátu vajec na hnízdě. O dvě ptáčata pečuje spolehlivější pár. Dvě mláďata zamířila pod už osvědčené volavky obrovské,“ doplňuje Michal Podhrázský.
Pro volavky jde o důležitý trénink. Zatím snášejí neoplozená vejce, zoologové ale doufají, že se tento druh povede rozmnožit a díky vzpomínkám na péči o malé marabuy zvládnou odchovat i vlastní ptáčata. Není to poprvé, co se volavky jako náhradní rodiče osvědčily. Odchov člověkem nepřipadá v úvahu, protože takto vychovaní marabuové se velice špatrně uplatňují v chovu.
Velké úspěchy v chovu čápů marabu dělají z dvorského safari parku klíčového hráče pro zajištění udržitelnosti populace v zoologických zahradách. V uplynulých dnech proto koordinátorka evropského chovu marabua afrického požádala o poskytnutí jedné ve Dvoře odchované samice do nově vzniklého zařízení v Itálii. Do nového domova pod Etnou zamíří samice již na počátku dubna.
V létě hejno marabuů afrických ještě podtrhne autentický zážitek návštěvníků české Afriky ve Dvoře Králové. Právě marabuové afričtí jsou často první zvířata, která vidí cestovatelé v Keni. Velká kolonie těchto impozantních čápů hřaduje s oblibou na stromech nedaleko mezinárodního letiště v Nairobi.
Safari park chová marabu afrického od roku 1986. V roce 1999 přišla na svět první mláďata. Od té doby chov úspěšně pokračuje a povedlo se odchovat 42 mladých. To je v rámci zoologických zahrad mimořádné.